Întrebare recomandată | rrri14 a întrebat:

Cum imi pot lua autorizatie de traducator in limba engleza daca am absolvit o facultate in Marea Britanie in alt domeniu (nu litere)? Cunoaste cineva procesul, cat dureaza si cat costa etc? As dori detalii din experienta personala, pe langa informatiile de pe site-ul Ministerului Justitiei si Culturii etc. Multumesc!

6 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Vezi aici
http://traducatori.biz/cum-devin-traducator-autorizat
http://www.prodix.ro/personal/cum-obtii-autorizatia-de-traducator/
http://www.traducatoriautorizati.ro/legislatie_traducatori.html
http://www.think-business.ro/......nterpreti/
https://simplyxpress.wordpress.com/......-necesare/
Nu ştiu exact legea, în principiu autorizaţia ţi-o oferă Ministeurl Justiţiei.
Dacă îmi aduc bine aminte, ştiu că trebuia mers la Minsiterul Culturii înainte pentru examen. Nu mai ţin minte exact. Vezi şi tu în link-urile astea.

| SebylVane1890 a răspuns:

Stiu ca nu te ajuta cu nimic si nu are legatura cu subiectul, dar te pot intreba ce facultate ai absolvit? Si in ce zona e?big grin

| rrri14 explică (pentru SebylVane1890):

University of Westminster, in centrul Londrei happy

| SebylVane1890 a răspuns (pentru rrri14):

Multumescbig grin
Cateva pareri?
Eu ma gandesc la University of Sussex, dar orice parere e bine venitahappy

| rrri14 explică (pentru SebylVane1890):

Depinde ce iti doresti tu. Experienta din timpul facultatii iti va fi utila toata viata, dar din alte puncte de vedere, exista si dezavantaje. Cel mai important e cel de natura financiara. Desi invatamantul este gratuit acolo, parintii mei au fost nevoiti sa se imprumute pentru a ma sustine 3 ani in facultate. Job-urile pentru studenti (internship-uri) sunt majoritatea neplatite. Criza financiara a batut si acolo. De asemenea, distanta de casa si distanta de prieteni si anturajul nostru poate fi greu de suportat cand te vezi acolo singur nevoit sa te adaptezi la o cultura pe care nu o intelegi in totalitate. Am avut prieteni romani si colegi de liceu care au studiat in Marea Britanie in alte orase si au ramas repetenti sau au renuntat la studii si au revenit in Romania si s-au apucat de facultate. Deci prin urmare, sfatul meu e sa te analizezi pe tine in primul rand, sa stii cum esti si ce vrei de la experienta facultatii, pentru ca pe cat de frumoasa ar fi pentru unii, pe atat de dezamagitoare poate fi pentru altii. Iti doresc mult succes!

| SebylVane1890 a răspuns (pentru rrri14):

Multumeschappy
0 sa incerc sa ma mai gandesc la asta, dar cred destul in mine incat sa stiu ca daca vreau pot face orice. Oricum, inca sunt in perioada intensa de autocunoastere, deci mai e.
Si in legatura cu zona financiara, eu stiam ca costa intre 7 000 si 9 000 lire pe an, parca.
Oricum, multumesc pentru sfaturi big grin
Si noroc mult in obtinerea autorizatiei de traducatorhappy