| veroncik999 a întrebat:

Cum se face un comentariu la o poezie?

Răspuns Câştigător
| LaviniAlexandra a răspuns:

Eu stiu ca pentru a comenta o poezie este nevoie de a specifica faptul ca apartine genului liric adica autorul isi exprima sentimentele, trairile si gandurile in mod direct prin intermediul eului liric adica prin vocea naratorului care isi face simtita prezenta prin folosirea persoanei intai.Trebuie sa enumeri figurile de stil care au rolul de a imbogati peisajul pe care naratorul vrea sa il transmita cititorului, aici intalnesti metafore, epitete, enumeratii, comparatii, personificarea, hiperbola.Mai este nevoie sa spui rima poezie, masura, ritmul care poate fi trohaic sau iambic insa de cele mai multe ori predomina trohaicul, tema poeziei care poate fi iubirea, natura, prietenia, anotimpurile etc, sa comentezi titlul poeziei si oricum trebuie sa ai un vocabular destul de complex ca sa iasa ceva bun. Sper ca ti-am fost de ajutorbig grin

4 răspunsuri:
| Zeflemitoarea a răspuns:

Să zicem că ai ceva de Blaga.,,Răsărit magic", să zicem.
Începi cu ceva despre Blaga. Date, aminteşti câteva volume, opere etc.
După o să zici ceva gen:
,, Din operele sale, amintim, publicată în revista.ăăă..nu-ştiu-care."
Şi începi. Titlul poeziei( ce sugerează?), tema poeziei, conţinutul, figurile de stil, elementele de versificaţie etc.

| BuGz a răspuns:

Citesti bine bine poezia oricare ar fi ea [ LUCEAFARUL rolling on the floor ] si apoi incepi cu ceva despre auotr viata sa operele sale alea alea si apoi povestesti clar ceea ce ai inteles din poezie

| klau123ful a răspuns:

Studiezi.poezia si te uiti si tu despre tema..despre personaje. descri frumos

| alienkros a răspuns:

Le faci in ordine

1.Transfigurarea realitatii prin prisma poetului
2. tema poeziei(natura, sentimente, iubire etc.)
3.motive literare(cuvinte mai importante in text...despre care se vorbeste mult)
4.Eul liric si marcile specifice(daca se gasesc)
5.Rima, ritm, masura
6. Opinie personala

Cam 20-25 de randuri caiet mic