| Iulia20 a întrebat:

Ce trebuie sa contina un comentariu la o poezie?

Răspuns Câştigător
| odorash a răspuns:

Buna.
Un comentariu de nota 10 trebuie sa contina :
Spui ce tee-a impresionat cel mai tare in aceea poezie,spui semnificatia titlului, ce transmit imaginile vizuale, auditive si care sunt ele cu exemple, ce sentimente transmite eul liric, care e starea lui de spirit, care sunt figurile de stil exemplu metafora, comparati, antiteza, hiperbola ce sugereaza ele...
bafta :*

| Iulia20 explică (pentru odorash):

Multumesc mult pentru raspuns

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Orice comentariu trebuie sa contina:
1) Date despre autor si opera
2) Genul literar in care se incadreaza opera (liric, epic, dramatic)
3) Specia in care se incadreaza (balada/pastel/ etc)
4) Tema abordata (iubirea, natura, timpul, satul etc)
5) Semnificatia titlului
6)comentarea textului/ poeziei (pe cate strofe este structurata poezia si comentezi cate ceva despre fiecare strofa in parte cu exemple, citate, figurile de stil prezente in fiecare strofa si semnificatia lor)
7) Amintesti de eul liric prezent in poezie
8) Modurile de expunere folosite (descrierea, naratiunea, dialogul)
9) Elemente de prozodie (versificatie, ritm, rima, masura)
10) Sentimentul dominant transmis de poezie (de admiratie fata de ceva, de dragoste)
11) Opinia ta (spui ce ti-a placut in mod special in poezie)
Succes!