| anonim_4396 a întrebat:

Cursurile de pe coursera.org sunt bune la ceva? Tine cineva cont de ele la angajare, de exemplu?

Răspuns Câştigător
| existential a răspuns:

Nu stiu cum e in domeniul tau, dar am sa iti spun cum faceam eu cand voiam sa ma pregatesc.
-Intram pe amazon si cautam carti de specialitate. In functie de recenzii le alegeam pe cele mai bune.
Apoi cautam autorii respectivi, ca sa vad daca au ceva resurse free pe net.
-Cautam pe net cursuri de la universitati din afara. Apoi ii cautam pe profesorii respectivi, ca sa vad daca au ceva resurse free. Unii ii gaseam si pe Youtube.
-Cautam pe net ceva de genul 'best courses for x' si gaseam recenzii la cele mai bune resurse de pe net.
-Cautam pe Youtube sfaturi de la persoane in domeniu, legat de felul in care s-au pregatit ei profesional.

| anonim_4396 explică (pentru existential):

Nici eu nu stiu cum e, asta in general, nici la mine, deci laughing, dar ce mi-ai zis tu pare aplicabil. Mulțam!

| existential a răspuns (pentru anonim_4396):

Spor la invatat happy

| anonim_4396 explică (pentru existential):

Mulțumesc! happy

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Cursurile de pe coursera.org...Tine cineva cont de ele la angajare,"

Nu interesează pe nimeni asta. Doar ce știi și demonstrezi asta (tocmai ce-i mai spusesem cuiva)

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu prea tine nimeni cont. Dar... sa nu vorbim in extreme, ca nu cred ca cineva cunoaste chiar toate firmele sau angajatorii sa stie daca ii influenteaza cu ceva.

In general nu, insa... pentru informarea personala a cuiva, acele cursuri sunt bune. Insa la angajare, sigur se ia dupa alte criterii, nu doar faptul ca scrie ca cineva a facut cursul respectiv.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Merci. Ăsta pare un raspuns plauzibil.

| haileewatson a răspuns:

Sunt foarte bune daca vrei sa inveti lucruri noi, sa iti dezvolti anumite abilitati si sa obtii certificate recunoscute international, dar in cea de priveste angajatorii - acestia se uita mai degraba la experienta ta in munca. Aceste certificate pot fi un plus la CV daca e vorba de o companie multinationala, dar nu poti sa te bazezi pe ele 100%.

| TheGentleman a răspuns:

Dragoș Pătraru susține că sunt utile, recomandă constant coursera la podcast, primești și diplomă doveditoare

| 4ndr33y a răspuns:

Nu.

| Pnin a răspuns:

Nu.