| anonim_4396 a întrebat:

Daca dau la AMG la o postliceala si dupa un an ma transfer tot la AMG dar la UMF Carol Davila se poate? Trebuie sa dau vreun examen ceva? Se poate intra si la buget?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Nu se poate!---- scoala postliceala nu are acelasi rang cu facultatea.
In toate facultatile (oricare ar fi ) se aplica obligatoriu Sistemul european de credite de studii transferabile (ECTS) intra- si interuniversitare (interne, externe). Creditele sunt definite ca valori numerice alocate unor unitati de cursuri si alte activitati didactice, prin care se apreciaza cantitatea medie de munca efectuata de student pentru insusirea unei discipline; se acorda in total 60 credite/ an de studiu. Conform acestui sistem se asigura mobilitatea studentilor si flexibilitatea pregatirii profesionale.