| Sergiu3210 a întrebat:

Daca nu imi place noul meu loc de munca dar sunt angajat doar de 2 saptamani si vreau sa imi dau demisia, imi va afecta in vreun fel cariera profesionala?

11 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Esti in perioada de proba, poti sa iti dai demisia, nu o sa ii pese nimanui.

Intrebari pot sa apara daca pe CV-ul tau se vede ca stai cate 1 an la una ngajator si dupa pleci..atunci se gandesc ca nu stai mult. Dar fiind primul job. poti sa pleci fara griji, nici nu trebuie preaviz, poti sa pelcia doua zi ca esti inca in perioada de proba.

| flixbuster a răspuns:

Legea e clara, nu trebuie nici o demisie in perioada de proba.

"(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia."

https://www.codulmuncii.ro/titlul_2/capitolul_1/art_31_1.html

| flixbuster a răspuns (pentru flixbuster):

Am presupus ca este vorba de un loc de munca in Romania...

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Nu,mai ales dacă nu te ai acomodat și nu ai fost mulțumit de ce ți au oferit ei.( salariu, condițiile de acolo, etc).
Este important sa faci ce îți place de cât sa faci o meserie în scârbă pentru un salariu.
Cauta un alt job și de data asta le poți cere o perioada de proba, mai bine asa de cât sa îți tot dai demisia, pentru ca este destul de obositor și frustrant pentru tine.

| Smmo a răspuns:

Nu, dar incearca sa iti gasesti altceva si sa te gandesti bine inainte, ca nu stiu cati pot sa spuna ca le place locul de munca 100% - daca e acceptabil, il poti tine pana gasesti ceva mai bun.

| DanRaul77 a răspuns:

Nuu lasa i dracu

| Dezsi_Pavel_2003 a răspuns:

Luați în considerare că renunțarea la un loc de muncă într-un interval scurt de timp poate avea anumite repercusiuni asupra carierei profesionale, dar nu este un lucru care să fie neapărat grav.

| suntserios a răspuns (pentru Dezsi_Pavel_2003):

Repercusiuni cum ar fi?

| ItsMePsychzor a răspuns:

Nu neapărat. La doar două săptămâni, ești la început. Nici nu cred că are rost să menționezi actualul loc de muncă în CV dacă îți este teamă că îți va afecta cariera. Bine, nici nu prea ai dat detalii, nu ce vârstă ai, în ce domeniu lucrezi acum și în ce domeniu ți-ai dori să continui.

| Sergiu3210 explică (pentru ItsMePsychzor):

Nu e un domeniu anume, muncitor necalificat in fabrica...

| DrPathology a răspuns:

Mai bine boschetar decât să nu-mi placă unde muncesc