| daana a întrebat:

Dintre asistent medical si profesor, ce ati prefera sa fiti? Credeti ca o sa se mareasca vreodata salariile profesorilor? Nu stiu unde as fi mai respectata, mai apreciata. Peste cativa ani se pot schimba multe.

6 răspunsuri:
| z8 a răspuns:

Daca vrei respect, ai gresit profesile. Profesor este cel mai usor sa fi, aproape toti arhitectii, economisti, chimistii, etc care ajung profesori, ajung acolo pentru. ca nu sunt in stare sa se impuna in domeniul lor. Pt. multi oameni de diferite profesii, invatamantul este ultimul lucru ce sta intre ei si somaj.

Ca asistenta medicala...acuma pe bune, respecti un doctor bun, dar in Romania sa respecti o asistenta medicala ( bine-nteles te porti frumos, respectuos etc, dar in sinea ta n-o respecti )? In Romania asistentele medicale sunt vai de capul lor, si nici afara nu pot pleca asa de usor. Strainii cauta valori, doctori in cazul asta, brain drain. Asistenta multe persoane din tara aceea pot fi. Sper ca n-am sunat prea dur, mai degraba realist.Parerea mea, bafta!

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Eu as prefera asistent medical, chiar vreau sa fac faculatea de medicina (medic dentist). Cred ca ai mai multe sanse in viata ca asistent medical(de preferabil doctor) pentru ca poti merge sa lucrezi si in alta tara, pe cand daca faci facultatea sa devii profesor poti munci doar in Romania si stii prea bine cum sunt salariile.pa-pa

| deeeeeebora a răspuns:

Pentru foo21okur toti profesorii au studii superioare si nu liceu pedagogic. daca vrei sa te stabilesti in Romania as alege profesor, dar daca vrei in strainatate as alege asistenta. Dar depinde ce fel de asistenta una cu o scoala pregatitoare (nu cred ca ti-ar conveni)de 3 luni sau o asistenta sefa in urma unui colegiu de 3 ani(este mai bine platita, vazuta).

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Nu va suparati fratilor dar chiar toti se fac profesori... mai vor si salarii mari laughing Cred ca cel mai usor in tara asta e sa fi profesor, un liceu pedagogic e suficient, sa nu mai vorbim si cat lucreaza profesorii pe saptamana (16-20 ore). Hai sictir ca sunt satul! As miza pe medicina

| dony a răspuns:

Nu cred ca o sa se mareasca. si cred ca mai bine e sa fii asistent medical, eu asta as alege:X. acum fa ceea ce crezi ca iti place mai mult

portia de ras http://oglinda-lumii.blogspot.com/

| cc a răspuns:

Buna Daana,
Important este sa determini ceea ce iti doresti tu cu adevarat pentru tine.
Cele doua profesii sunt vocationale si sunt extrem de diferite.
Prima cea de asistent medical iti ofera sansa de a lucra in strainatate mult mai usor, avand in vedere ca tara noastra este o pepiniera pentru alte state europene( Italia, Franta, Anglia etc). De luat in seama este faptul ca daca alegi aceasta meserie nu inseamna ca iti vor fi garantate respectul sau bunastarea materiala. De asemenea sa nu uitam faptul ca in timp ce la noi in tara o asistenta medicala nu se ocupa de toaleta bolnavilor acest lucru fiind in sarcina infirmierei in strainatate ea va avea in principal atributii de infirmiera.
Cea de-a doua iti aduce foarte multe satisfactii si iti poate aduce cred eu si oportunitati in functie de specializarea aleasa.
Si in acest caz respectul nu este garantat iar in acest sens te rog sa iti amintesti de nenumaratele filmulete care ruleaza pe internet si la stiri in care profesorii sunt batjocoriti de elevi sau de ce nu de nivelul salarial al unui cadru didactic.
Numai tu poti decide care din cele doua meserii iti va aduce implinirea si statisfactiile cele mai mari.

Mult succes,
C