| AlexisAlexx a întrebat:

Este cineva de la Facultatea de farmacie din Timisoara Victor Babes? As vrea tare mult niste sfaturi daca se poate
Sunt pe profil uman si imi place biologia, dar nu ma mut la bio-chimie ca e multa matematica si nu prea ma descurc. La admitere pentru farmacista se pune si media de la bac pe langa examen? Este mult de invatat? E greu?
Am auzit ca sunt multi studenti care au fost la profil uman si acum sunt la facultati de medicina, farmacie. credeti ca am sanse?

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu am 2 foste colege (Am termint uman) care au intrat exact la babes la farmacie. Una din ele era batuta rau in cap, gandeste-te in clasa a 12-a citea aproape pe silabe si totusi a intrat. laughing)

| AlexisAlexx explică (pentru Adry05):

Inseamna ca s-a descurcat
I a fost greu sa invete la biologie si chimie?

| Adry05 a răspuns (pentru AlexisAlexx):

Nu stiu, n-am fost apropiata de ea. Aparent s-a descurcat ea cumva. Oricum, daca ea a reusit, sigur poti si tu. laughing

| Kiwibibilă a răspuns:

La medicină din câte ştiu contează 10 la sută media la bac, orice profil ai fi urmat in liceu. Cat despre admitere, cred ca stii ca se da la biologie si chimie organica, deci nu e chiar nevoie sa fii bun la mate. Dar trebuie să ai în vedere că te întreci cu cei de la profilul real care fac biologie şi chimie la nivel înalt aşa că va trebui să scoţi din buzunar mulţi bani de meditaţii. Nu sunt "mulţi studenţi de la uman la medicină", sunt chiar puţini. Adică gândeşte-te că de la o clasă de stiinte ale naturii 3 sferturi se duc la medicină, de la mate-info jumatate iar de la uman daca se duc 2-3, şi cu eforturi foarte mari.
Admiterea e foarte grea (60 la sută chimie, 40 la sută biologie), trebuie să anatomie şi chimie organică pe dinafară. Ştiu că cei de la bio-chimie de anul trecut de la mine de la liceu (unul dintre cele mai bune din ţară btw) luaseră la simulări note foarte mici, deci iti dai seama ce a fost la alte licee mai slabe. Dacă chiar vrei să intri acolo apuca-te de invatat si de meditatii.

| AlexisAlexx explică (pentru Kiwibibilă):

Trec clasa 10a, crezi ca e tarziu daca ma apuc de meditatii prin a 11a?

| Kiwibibilă a răspuns (pentru AlexisAlexx):

Cred că ar fi chiar ok. În a 11-a se face la real anatomie aşa că în a 11-a poţi face în paralel cu şcoala meditaţii la această materie, iar la chimie vei face anul asta chimie organica deci să zicem că ai putea aştepta şi la materia asta până în a 11-a.

| Adry05 a răspuns (pentru AlexisAlexx):

A iar in legatura cu meditatiile, e absolut suficient, poti chiar sa te apuci din semestrul al 2-lea din clasa a 11-a. Sunt persoane care s-au apucat atunci pentru medicina unde e mult mai greu decat la farmacie din cate stiu.
Poti incepe eventual sa te uiti la biologie asa sa-ti faci o idee si o baza dar eu zic ca e devreme de la inceputul lui a 11-a. Eventual te apuci prin vacanta de iarna dupa sarbatori.

| AlexisAlexx explică (pentru Adry05):

Daa, ar fi bine
Dar o sa am bacul la romana, istorie si geografie...deci e cam greu

| AlexisAlexx explică (pentru Kiwibibilă):

Dar am vazut ca scolarizarea costa foarte mult. pe 5 ani
Daca aplic pentru asistenta de farmacie imi trebuie doar media la bac si un dosar. nu crezi ca e mai simplu? Asa daca iau note bune la bac poate intru si la buget
Chiar nu stiu...
.

| Adry05 a răspuns (pentru AlexisAlexx):

Pai si nu la fel au dat si ele? Ba da, si tot au intrat. E greu dar daca iti doresti merita.

| Kiwibibilă a răspuns (pentru AlexisAlexx):

Se da admitere. Poti sa cauti si pe net.

| AlexisAlexx explică (pentru Kiwibibilă):

Dacă am medie mare la bac se pune chiar daca sunt materii de uman? Istorie, geografie si romana