| MarcuG15 a întrebat:

Habar nu am ce vreau sa fac cu viata mea.Sunt baiat, am 18 ani, in jur de 177cm inaltime si 99kg, clasa a 12, mate-info.In 3 luni dau BAC-ul la romana, mate si biologie.Materiile care imi plac cat de cat sunt filosofia si lb.romana.Filosofia imi place pentru ca sunt abordate subiecte care chiar ma intereseaza si pot spune ce gandesc si in 99% din cazuri dau raspunsuri bune, iar romana imi place deoarece se leaga cumva de filosofie pe partea de intelegere a textului si am un profesor bun, care are o atitudine prietenoasa si chiar materna as putea spune.Sunt profund dezamagit de sistemul de invatamant romanesc, considerandu-l o gluma proasta.Am venit la mate-info cu prostii in cap, gandindu-ma ca o sa ajung un mare informatician, dar am un profesor antipatic, asa ca mi-a displacut si materia predata de acesta. Sunt destept,doar ca nu imi dau interesul. Urasc faptul ca trebuie sa invat o cantitate enorma de informatii inutile doar ca sa uit totul la o saptamana dupa examen.O spun din nou, cap am, dar sunt foarte lenes si dezinteresat.
In viitorul meu:
NU vreau facultate de matematica.
NU vreau partea ''software'' a informaticii, adica nu vreau sa scriu linii de cod sau chestii din astea, partea hardware/componente ar putea fi o optiune.
NU vreau sa tai oameni cu bisturiul.
Un coleg cu aceleasi proprietati fizice ca ale mele vrea sa ajunga inspector ITP.Alt coleg mai zvelt vrea sa se faca pompier.Altul vrea sa asambleze calculatoare.Altul se duce la politie.V-am spus de acesti colegi pentru ca oricare dintre alegerile lor ar suna bine si pentru mine,doar ca nu prea as vrea sa merg la o facultate pentru ca asa am vazut la altul, as vrea sa o aleg eu, dar sunt foarte indecis.In 2 zile dau simularile si ma astept sa iau 3 sau 4 la biologie, minim un 7 la romana si un 6 la matematica cu ajutorul lui Dumnezeu.
Pasiunile mele sunt:
-Filmele/serialele(sunt un mare cinefil)
-Jocurile Video(sunt un adolescent deci da)
-Misterele universului
-Filosofia
-Religia
Adica chestiile cu adevarat interesante, nu porcariile de la scoala predate de oameni fara chef de viata.
Daca m-as pune serios pe invatat, adica sa imi aloc tot timpul de acum si pana la bac doar invatatului, probabil as lua 7-8 la biologie, 9 la romana si 8 la mate.Dar asta nu o sa se intample, cel putin nu cred, pentru ca simt ca mor pe dinauntru oricand incerc sa memorez informatii inutile despre un text scris acum 100 de ani de catre o persoana(cel mai probabil sub efectul drogurilor) de care nu imi pasa.Stiu ca nu suna prea bine, dar pot macar sa incerc.
Daca nu aveti sugestii de facultati/profesii puteti sa imi spuneti parerea voastra, poate ma motiveaza, poate ma trezeste la realitate.Cel mai bun caz ar fi ca cineva care se regaseste in cele scrise mai sus sa imi explice la ce pot sa ma astept. Daca nu ma poti ajuta, mersi ca macar ai citit pana aici!

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Presupun ca gandesti, deci esti rezultatul unei "erori umane", de o luciditate similara cu a mea pe la 18 ani. M-am regasit in tine pana la religie, iar asta nu este o problema, dar nu prea pari ca abstractizezi continutul din afara sferei tale de gandire, cu toate ca nu prea tine de ipostaza ta curenta.
Ce recomand? Daca ai posibilitatea, continua cu studiile superioare pe o ramura apropiata de preferintele tale sau macar de care stii ca te poti mula, chiar daca iti lasa un gust amar cand privesti la propria-ti viitoare conditie.
Ca facultate, poate poti considera fizica medicala: nu-ti pune bisturiul in mana, insa te baga prin niste fizica, matematica, eventual informatica.
De altfel, la automatica si calculatoare, conform dezgustului tau pentru a coda la un nivel superior, nici acolo nu scapi.
De restul, nu ma pot pronunta, n-am avut nici spirit economic, nici spirit de reactie strategica pentru meserii de pompier sau echipaj smurd.

| MarcuG15 explică (pentru LPCTSTR):

Multumesc pentru raspuns! Dar sa nu crezi ca sunt vreun fanatic religios, doar ma pasioneaza subiectul.

| sierra1 a răspuns (pentru MarcuG15):

Să fii iubit

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Pasiunile mele sunt:
-Filmele/serialele(sunt un mare cinefil)
-Jocurile Video...
sa imi spuneti parerea voastra"

ok, eu zic să mai stai vreo cinșpe-douăj de ani cu părinții

| MarcuG15 explică (pentru sierra1):

Ce vrei sa spui? ti se pare ceva ciudat sau?

| sierra1 a răspuns (pentru MarcuG15):

~sa imi spuneti parerea voastra, poate... ma trezeste la realitate~

| MarcuG15 explică (pentru sierra1):

Ok dar nu vad ce treaba au pasiunile mele cu asta.Ca vreau ca nu vreau asta sunt.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Hmm... Poti fi profesor de filosofie sau poate sa ajuti la facerea filmelor. (pe partea de efecte speciale cred ca ti-ar placea) Sau, desi nu cred, ai spus ca nu ai vrea asta, insa poate te-ai simti atras si de zona de game development, desi ai spus ca nu vrei sa auzi de programare... Poti incerca sa te interesezi de mai multe meserii, sa gasesti ceva ce ti-ar placea oarecum. Si sa stii ca nu esti singurul in situatia asta, extrem de multi elevi nu stiu ce vor sa faca in viitor si, desi - cum ai spus-o tu, nu o poate spune nimeni mai bine - au cap, sunt foarte lenesi si dezinteresati. Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta mai mult de atat. Mult succes la simulari, la examenul din vara (si in alegerea unei facultati potrivite pentru tine)!