| xNuiiDeTiinex a întrebat:

Heeeiii TPU, daca aleg profilul filologie (uman) si vreau sa devin farmacista, pot sa fac in loc de facultate postlicealul? Daca da, trebuie sa am si o anumita medie ca sa intru?

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Da, poţi să mergi la Postliceală la Farmacie dacă în liceu ai mers pe filologie.
Profilul de liceu NU contează în admiterea la nicio facultate. Trebuie doar să iei BAC-ul şi apoi să reuşeşti să intri.
Întradevăr, te ajuta mai mult dacă erai pe ştiinte ale naturii fiindcă acolo se pune mai mult accent pe chimie, biologie, etc, materii ce ţie îţi sunt folositoare pentru Farmacie, însă dacă ai ales filologia nu e nicio problemă.
Baftă!

3 răspunsuri:
| Alexnoname a răspuns:

Mai..ca sa nu te mai complici du-te la stiinte alea naturii...ca sa iesi cu farmacie si chestii de genu'.

| xNuiiDeTiinex explică (pentru Alexnoname):

Deja sunt la liceu..la profilul uman. Si nu m-a ajutat deloc raspunsul tau. O vecina de-a mea, a facut liceul cu profil de filologie si in loc de facultate a facut postlicealul si iata ca acum e farmacista. Deci...ma refeream daca as putea sa fac si eu ca ea, in loc de facultate sa fac postlicealul, dar cu profil de filologie. Ma gandesc ca poate atunci erau alte vremuri si de aia a putut face asa. Vroiam sa stiu daca as putea face la fel ca ea. happy

| Mayuri a răspuns (pentru xNuiiDeTiinex):

Cu postlicealul iesi asistent de farmacie,draga domnisoara. Daca vrei sa devii domnisoara farmacista,trebuie sa termini Facultatea de Farmacie,unde nu conteaza ce profil termini, fiindca oricum mananci numai chimie analitica, biochimie farmaceutică, chimia factorilor de mediu si alte tipuri fantastice de chimii pe care in liceu nici macar nu le-ai visat,+anatomie, botanica etc. etc. happy