| Loveyourself a întrebat:

Hei prieteni daca la liceu o sa ma duc la profilul filologie ce o sa pot sa devin in viata?!? fundita

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de o pregătire superioară, facultate cel puțin.
Cu liceu nu ai un viitor și nici societatea nu oferă nimic... sau poate,... șomaj!
Pa, pa.

4 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Orice.

| xScarlet a răspuns:

Profilul filologie îţi dă posibilitatea să urmezi facultăţi precum Dreptul (probabil cea mai "bănoasă" din domeniu; în ciuda a ce crede lumea, cum că ar fi o facultate de real, e total greşit - nu ai idee câtă latină se face la Drept + se dă examen de admitere la gramatică, iar cineva care lucreaza în domeniu, chit că e avocat/ judecător etc., TREBUIE să aibă întâi de toate o exprimare impecabilă şi să citească mult), Psihologia, Jurnalismul, Limbi străine (a crescut enorm popularitatea facultăţii acesteia dar eu personal n-aş urma-o, nu ştiu ce să zic, nu mi se pare că poţi face carieră din aşa ceva), Relaţii publice (cred că poţi ajunge să lucrezi în media, dar nu sunt prea informată cu privire la această facultate), Ştiinţe politice, Litere... cam astea sunt principalele facultăţi pe care le poţi urma de pe profilul uman, dat fiind că din clasa a 11-a renunţi la TOATE materiile de real, ajungi să înveţi 4 limbi străine şi ai o grămadă de ore de română.

| Alexashadow a răspuns:

Profesoara de romana sau limbi straine, ghid turistic, translator. Si eu sunt la filologie!

| bibi4v a răspuns:

Depinde la ce dai mai departe la facultate.