| Mihaelaeu a întrebat:

Daca fac un liceu cu profilul filologie ce pot sa devin in viitor? Dau funda. big grin

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Liceul nu-ti garanteaza o specializare, e doar o caramida in plus la zidul pe care il cladesti. Trebuie sa te gandesti dupa liceu la ce facultate vrei sa mergi mai departe. Sectia de la liceu e improtanta pentru ca te ajuta sa iti faci o idee. Daca iti plac limbile straine poate vei dori sa continui la o facultate de profil, daca iti place psihologia poate vei dori sa continui la psihologie etc.

| TeckTonik997 a răspuns (pentru TheAce):

Ai dreptate dar partial, la nivelul la care se face matematica, fizica, biologia, chimia, la acel profil, politehnica, medicina si alte facultatii mai serioase cu examen sunt inchise...

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu cam tot ce nu are legatura cu stiintele exacte. profilul de liceu insa nu e decisiv in urmarea unei cariere, dar iti da o directie.

poti fi de la profesor la traducator, avocat, psiholog

| StalkerSoul a răspuns:

Nu prea conteaza liceul, trebuie sa iei bacul si odata ce l-ai luat poti face un curs spre un anumit domeniu, o facultate si apoi sa lucrezi undeva unde iti place.

| bbu2eugen a răspuns:

Conteaza bacul si admiterea de la facultate. Poti sa dai si la tehnologic si sa iei bacul cu 9 si dupa sa dai la admitere medicina si sa iei 8 si cv.

| Danutul22 a răspuns:

Nu am mintea prea treaza azi, dar o sa incerc sa iti dau niste exemple: Avocat, Jurist si..aaaa.aaaa...nu imi mai vin in minte, aaa, profesor, invatator si vorba lui Stalker, poti sa urmezi diferite cursuri. Take care:*

| Mara1223 a răspuns:

La filologie cel mai cuniscut domeniu este la drept..adica te faci avocat sa chestii de genu. funda?:*