| anonim_4396 a întrebat:

Anul viitor termin liceul la profil de filologie, daca nu imi doresc neaparat, pot sa nu fac facultate?

10 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nici liceul si nici facultatea nu sunt obligatorii. Totusi, daca nu doresti neaparat sa termini cu brio liceul, nu inteleg de ce iti mai pierzi timpul la liceu.

| CristinaSNC a răspuns (pentru neutrino):

Nu e vorba ca nu doresc sa nu termin cu brio, dar nu vreau facultate, si de la profilul meu toata lumea spune ca imi trebuie, si eu nu stiu ce sa fac.

| neutrino a răspuns (pentru CristinaSNC):

Daca esti capabila ar trebui sa faci si o facultate, daca nu, nu. Oricum, nimeni nu-ti va asigura un loc de munca, nici cu, nici fara facultate: totul va depinde numai de tine.

| CristinaSNC a răspuns (pentru neutrino):

Ok, multumesc mult happy

| neutrino a răspuns (pentru CristinaSNC):

Cu multa placere si te sfatuiesc sa-ti alegi drumul in viata nu dupa ce spune "toata lumea", ci dupa propriile tale convingeri, sfatuita, daca se poate, de propria familie. Nu neglija nici faptul ca acum, unde te duci, unde te intorci, te intreaba ce facultate ai!

| CristinaSNC a răspuns (pentru neutrino):

M-ar incanta o faculatate, dar daca vreau sa fac pauza intre ea si liceu sa zice de vreo 1-2 ani este ok?

| neutrino a răspuns (pentru CristinaSNC):

Nu este ok, lucrurile bune se fac la timpul lor! Odata ce intri intr-o asemenea pauza, cu greu te vei intoarce la carte si mereu vei amana! Este timpul sa dai dovada de maturitate: hai ca poti!

| CristinaSNC a răspuns (pentru neutrino):

Niste idei de facultati de la profilul meu care sa imi ofere o slujba mai tarziu ai? laughing

| neutrino a răspuns (pentru CristinaSNC):

Nu (mai) exista asa ceva! Nicio facultate, cu exceptia celor cu profil militar, nu-ti mai ofera un loc de munca. Asta depinde numai de tine. In alegerea facultatii, trebuie sa tii seama si cam ce se mai cauta si de faptul ca 70% dintre absolventii unei facultati, profeseaza cu totul altceva decat profilul facultatii terminate, cu exceptia celor ce termina medicina si informatica!

| LoveBlueSky a răspuns:

Buna!

Ei bine e decizia ta daca vrei sa faci facultate sau nu desi daca nu faci facultate nu stiu cat de usor iti poti gasi loc de munca...
In timpurile de acum e mai importanta facultatea decat liceu, eu te-as sfatui sa o faci.
Pana la urma la facultate e o viata noua:colegi noi, lume noua...Nu e asa de rau pana la urma...

Sper ca te-am ajutat! Succes!