| Biancaxd1 a întrebat:

As vrea sa urmez facultatea de geografie (Universitatea din Bucuresti)si oscilez intre urmatoarele specializari : geografie-pedagogie, geografia mediului si geografia turismului.Care dintre aceste specializari sunt de viitor? La geografia turismului se fac cursuri care tin de stiintele exacte? Sunt la uman si nu ma descurc deloc la matematica,fizica,chimie, informatica. big grin Funda!

Răspuns Câştigător
| RoxAnana a răspuns:

Eu sunt la geografie- turism. nu iti trebuie matematica sau chimie. exista putina matematica si fizica, dar ceva normal si usor. si informatica exista. vei invata sa codifici si decodifici harti, sa creezi o harta, sa inveti coordonatele geografice. poti iesi ghid turistic, analist in turism, agent turism, poti lucra in domeniull hotelier, etc

1 răspuns:
| dragosh6 a răspuns:

Esti sigur/a ca vrei sa urmezi facultatea de geografie? Te intreb asta pentru ca si eu pana sa dau bac-ul imi doream sa intru la management, dar dupa bac nici nu am mai luat in considerare management-ul pentru ca au aparut mai multe variante mult mai interesante. Daca nu esti sigur/a 100% ca vrei la geografie iti recomand sa nu te stresezi asa mult si sa inveti pentru o nota cat mai mare la bac pentru ca daca ei o nota mai mare decat iti propui, o sa ai si variante mai multe. Dar daca vrei la facultatea de geografie eu iti recomand geografia turismulul pentru ca poti sa iesi ghid turistic o meserie frumoasa cred eu, si chiar daca nu stii matematica o sa iti fie mai greu la inceput in primele doua luni dar dupa o sa te inveti.