| BlackRose03 a întrebat:

Daca sunt slaba la matematica si fizica,dar ma descurc la chimie si biologie as face fata pe stiinte ale naturii?
Vreau sa urmez medicina dupa liceu.
Cel mai mult imi plac romana,istoria si geografia,dar am mai putine optiuni de viitor daca merg pe uman(mi-ar placea sa urmez doar Facultatea de Drept daca as termina pe uman).
Deci m-as descurca pe stiinte ale naturii? Am auzit ca trebuie sa fi bun la mate si fizica, altfel n-ai ce cauta acolo.Sau ar trebui sa ma orientez catre uman unde as avea mai multe avantaje(literatura,istoria si geografia fiind punctele mele forte), dar avand mai putine optiuni de viitor si sanse mai slabe sa intru la Medicina decat daca as merge pe Stiinte ale Naturii?

Răspuns Câştigător
| Edmonds2342 a răspuns:

E foarte bine daca te descurci la biologie și chimie. Te poți duce liniștită la SN. Eu nu mă descurcam la nimic până în clasa a opta (mai ales la chimie, fizica, mate), ci doar la biologie, dar am ales SN. Si iată că matematica a început să îmi placă încă din a noua, fizica și chimia sunt ok, iar acum am terminat clasa a zecea cu 8, 63. Totuși depinde mult de determinarea pe care o ai, profesori, și altele. Mult succes!winking

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Da,ai face fata. Medicina nu are treaba cu matematica. Doar in primii ani de facultate se invata bazele la chimie-fizica, apoi sunt cu totul alte materii si ore de practica. Mergi la științe ale naturii, e o alegere mai buna. Te nu ti intre timp dacă nu te descurci. La uman, iti cam pierzi din timp.

| Tramadol a răspuns:

Orice profil faci in liceu, poti da la orice facultate vrei. Un an-doi de pregatire si intri la Medicina si de la filo! Tine de munca pe cont propriu.