| Sara10LaviniaLavy a întrebat:

Hei TPUsad Eu m-am hotarat ce vreau sa ma fac iar mama nu imi da voie sa merg la facultatea de asistenti medicali, pentru ca imi spune ca nu vrea sa sajung o amarata de asistenta, dar mie chiar mi-ar place, imi doresc asta de mica.sad Ce sa fac sa o dejamagesc pe mama sau sa ma dezamagesc pe mine?crying Funda pentru cel mai bun raspunscrying((

7 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Dar mama ta ce vrea sa te faci? dai admitere unde ce zice ea si pici examenul si dai si unde vrei tu si iei examenul big grin

| foxsilver a răspuns:

Intreab-o pe mama ta daca i-ar placea sa te vada venind de la serviciu, franta de oboseala, fara chef de viata, si fara prea multi bani in buzunar.Caci atunci cand faci o meserie care nu iti place nu ajungi prea sus si nici nu ai prea multe satisfactii in viata.
Dar daca ai norocul sa practici o meserie care iti place, nu simti nici oboseala, nici cand trece timpul la serviciu, si parca ai alt chef de viata.Simti ca ai o multumire sufleteasca si ca nu traiesti degeaba pe lumea asta.Si ca e posibil sa nu ramai chiar o amarata de asistenta medicala, ci ca poti ajunge chiar una foarte buna.
De medici prosti si lipsiti de profesionalism, nu a auzit mama ta?
Spune-i toate astea mamei tale, si poate o vei putea convinge sa te lase sa faci ceea ce iti place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i ca decat sa nu iti placa meseria X mai bine te faci ceea ce iti place! Cred ca meseria este mai penibila dar sa fii doctor e ceva remarcabil! Spune-i ca daca te vei face ce vei vrea tu ii vei fi recunascatoare! Si nu vei fi o doctorita amarata! Poate vei fi o amarata de fiinta daca te faci ceea ce iti cere mama ta! Ascult-o dar spune-i ca tu vrei cu adevarat si nu te vei lasa de acest lucru! Te rog sa ma ierti pentru ca am spus doctorita dar e mai bine sa te faci doctor decat asistenta!

| Dana211 a răspuns:

De ce nu dai la medicina? Ca asa nu poate spune ca esti "o amarata de doctorita" si in plus are legatura si cu ce vrei tu. Daca insa chiar iti doresti sa devi asistenta incearca sa-i explici ca spre deosebire de alte locuri de munca la acesta se castiga relativ bine si in plus nu prea poti ramane fara servici. Acum depinde si de varsta pe care o ai pentru ca la un moment dat parintii te vor lasa sa faci cam ce vrei in ceea ce iti prieste cariera cu precizarea ca isi vor da cu parerea si vor incerca sa te indrume spre ceva bun

| Sara10LaviniaLavy explică (pentru Dana211):

Pai nu pot, pentru ca eu nu le am asa bine cu matematica si la medicina trebuie multa matematica. Si pe mine m-a sfatuit un doctor pediatru unde ma mai internez eu, sa nu ma fac doctorita pentru ca imi petrec multi ani in facultate si doctorii sunt nevoiti sa invete foarte mult si dupa ce termina facultatea... si m-a sfatuit sa ma fac mai bine asistenta

| Dana211 a răspuns (pentru Sara10LaviniaLavy):

Cine te-am mintiti in halul asta? La medicina nu iti trebuie matematica deloc sau ma rog prea putina pentru niste calcule elementare gen 2 plus 2. Cat despre ceea ce ti s-a spus e adevarat si daca nu te pasioneaza nu are rost sa devi medic. Nu stiu ce varsta ai dar cum ti-am mai spus la un moment dat mama ta nu va face altceva decat sa te sfatuiasca si nu te va impiedica sa faci ceea ce iti place si iti doresti.

| Adrianetc a răspuns:

Este viata ta, ar trebui sa faci ce-ti place insa mama ta are putina dreptate deoarece in momentele astea nu ai ce sa faci cu facultaltea de asistenti medicali, bafta Sara