| anonim_4396 a întrebat:

Vine evaluarea si am o mare problema.Nu stiu la ce liceu sa ma duc.Ma uit la toti prietenii mei care spun cu usurinta ce vor face cu viata lor,iar mie imi e asa frica.
Mie imi plac multe lucruri:sa merg cu bicicleta,sa descopar lucruri noi,sa incerc ceva extrem,sa desfac diverse aparate electrice etc.
Dar ce sa fac cu astea pe viitor?
Nu stiu ce profesie sa imi aleg,vreau ceva care sa ma bucure in fiecare zi, sa am bani si sa fiu cunoscut.Sa am un rol in viata.
Dar nu stiu,e greu.
Mereu ma intreaba mama la ce liceu ma duc,si ce imi place,iar eu ii zic mereu:eh vad eu.
Dar se apropie din ce in ce mai repede examenul si nu stiu ce sa fac cu viata mea!
Va rog, ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Nu ii asculta pe cei care spun sportul.
Si mie imi place sportul dar asta nu inseamna ca sunt la sportiva.
Eu sunt la mate-info si nu regret nimic.
Daca termini mate-info si urmezi tot o facultate de informatica atunci ai multe variante de angajare.

Du-te unde te pricepi mai bine sau unde iti doresti.
De exemplu eu eram slab la matematica si 0 la informatica dar dupa un an in care m-am chinuit am reusit sa-mi revin si sa ajung unde imi doream.

Concluzia ar fi : du-te oriunde atata timp cat esti dispus sa muncesti ca sa-ti indeplinesti obiectivul.

Totul tine de tine.

14 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Rar, chiar foarte rar am intalnit pe TPU absolventi de profil real si specializarea mate-info care sa intrebe "ce sa fac?","ce facultate sa aleg?". De aici, concluzia: alege ce-i "greu" caci si rasplata va fi, in viitor, pe masura! Dupa cei 4 ani de liceu, daca alegi specializarea mate-info, te poti indrepta catre orice domeniu profesional vei dori fara temerea ca nu vei putea face fata nenumaratelor examene ce vor urma--- matematica dezvolta "muschiul" gandirii!

| Jem65 a răspuns (pentru alessia5158):

Deci,sa aleg mate info?

| alessia5158 a răspuns (pentru Jem65):

Da! ---din punctul meu de vedere este cea mai buna si folositoare alegere chiar daca presupune multa munca.

| Jem65 a răspuns (pentru alessia5158):

Si daca nu fac fata, eu nu sunt but la mate, dar nici foarte bun.
Daca nu fac fata?

| alessia5158 a răspuns (pentru Jem65):

Daca,in profida efortului intelectual depus, vei constata ca nu poti face fata, te poti transfera la alta specializare.

| Jem65 a răspuns (pentru alessia5158):

Pai si daca inveti?
Adica in clasa 9 a abia incepi cu materia si chestii
Daca inveti vei face fata?
Ca eu gen, la mate stiu mai toate lectiile 5-8

| alessia5158 a răspuns (pentru Jem65):

Sigur, vei face fata cu brio daca vei invata!
Succes la examene!

| Jem65 a răspuns (pentru alessia5158):

Multumesc mult!

| minrest a răspuns:

Du-te la cel mai bun liceu la care ai dreptul dupa note. Daca esti bun la matematica du-te la profil matematica, daca nu, la filologie sau stiinte sociale.

| Jem65 a răspuns (pentru minrest):

Si ce ma voi face mai departe?

| minrest a răspuns (pentru Jem65):

Pai in astea doua variante sunt cuprinse toate profesiile, nu ai ce sa te faci? Te hotaresti mai tarziu, dar vei fi limitat de profil. Deocamdata alegi doar intre profile, si nu uita sa mergi la cel mai bun liceu la care ai dreptul.

| LoveMeBabyasdfg a răspuns:

Stai linistit, multi nu stiu ce vor sa faca cu viata lor, iar la varsta asta poti sa stai linistit. Oricum ain 4 ani, pana la terminarea liceului o sa iti mai schimbi parerile si visurile. Poate astazi vrei sa devii medic, iar in 2-3 ani, te razgandesti si vrei sa fii politist sau orice altceva.Cel mai bine ar fo sa mergi pe un profil in urma caruia sa poti sa faci orice.Adica,stiu ca poate nu iti place matematica, dar daca tu nu stii ce vrei sa faci inca, nu e indicat sa mergi pe filologie, pentru ca nu iti ofera atat de multe optiuni.Insa daca vei merge pe un profil de mate-info, de exemplu, poti sa faci orice vrei dupa.Eu sunt la liceu de arte, pe profil de arhitectura si iti spun sincer, ca sunt multi de la mine din liceu care sunt pe acest profil in a 12-a, care dau acum la facultati de genul drept sau medicina, ceea ce nu e foarte usor, ei facand arhitectura, la care din a 11-a nu se mai face fizica, biologie si chimie, aceste materii fiind primordiale pentru medicina.Asa ca,sfatul meu este ca, daca nu stii exact ce vrei sa faci, mergi pe un profil care te invata de toate, ca sa poti sa faci orice, sa nu intampini probleme in a 12-a.

| veraa1234 a răspuns:

Pai din cate vad iti place sportul. Du-te la un liceu cu program sportiv. E cel mai bine pentru tine si ca bonus(pentru unii) nu dai BAC la mate.
Sper ca te-am lamurit intr-o oarecare masura. Daca ai nevoie de mai mult ajutor in privinta asta te ajut cu drag si bafta la Examen

| Jwardan a răspuns:

Dai la mate info