| Zâmbett a întrebat:

Hello TPU. Cum este să fii jurnalist? Ce avantaje şi dezavantaje sunt? Dar medic? Câte feluri de specializări există în medicină? Ce competenţe trebuie să ai pentru aceste meserii? Mulţumesc anticipat big grin.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu e cea mai fericită meserie aceea de jurnalist.
Dacă e să ajungi urmează să te angajeze vreo gazetă şi apoi munca.
În mod aproape normal munca e nenormată. Trebuie multă zbatere pentru căutarea de subiecte.
Scandalul se vinde cel mai bine şi dacă nu eşti făcut pentru a intra încălţat în sufletul omului nu rezolvi nimic.
Plus că, cel mai adesea, trebuie să scrii la comandă, adică aşa cum dictează patronul, chiar dacă ţie îţi vine să te strîngă un boa de gît decît să scrii aşa ceva.
Altcumva ieşi din " decor" şi umbli şomer în căutare de lucru.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Ca jurnalist, trebuie sa fii bun, sau, scuza-mi expresia, sa "pupi".
Exista doua categorii de jurnalisti in Romania: cei care se pricep intr-adevar, si fac bani pe pielea lor, si cei propagandisti, ale caror publicatii nu se autosustin, dar sunt finantate de diverse parti pentru a le promova imaginea.
Ca medic...oho, ai de unde alege. Medicina generala, cardiologie, neurologie, endocrinologie, ortopedie, ORL, oftalmologie ...si astea sunt doar cele care imi vin in minte.