| Denisaa95 a întrebat:

La ora de dirigenţie se va discuta despre meserii, iar eu am ales medicina deoarece în viitorul apropiat vreau să merg acolo. Trebuie să zic avantaje şi dezavantaje. Cei care studiaţi în acest moment la medicină sau aţi terminat vă rog să îmi spune-ţi şi mie câteceva despre acest subiect. În general câţi ani de facultate se fac la medicină [în afară de chirurgie]?
Am căutat şi pe net dar am nevoie şi de sfaturi din propriile experienţe. happyhappy Mulţumesc.

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Facultatea de medicina generala dureaza 6 ani, apoi rezidentiatul care este intre 3(medicina de familie), 5(toate specializarile medicale)si 7 ani(chirurgia si neurochirurgia).Ca sa poti da la medicina trebuie sa stii foarte bine anatomia umana si chimia organica.
Avantaje:poti ajuta oamenii
inveti chestii pe care le poti aplica si la tine in familie
ai parte de respect din partea pacientilor si a cadrelor medii sanitare(adica asistentele)
dupa facultate(dar si in timpul ei daca ai rezultate bune) te poti implica in diverse activitati cum ar fi sa dai cursuri de prim ajutor,asistenta persoanelor sarace,etc
ai ocazia sa salvezi viata unui om

Dezavantaje
facultatea este lunga si costisitoate
nu se potriveste oamenilor care pierd vremea,visatorilor,imaturilor(pentru ca pentru medicina iti trebuie un spirit matur,realist,cu capul pe umeri)
ai de a face cu toate tiputile de oameni(unii saraci,altii bugati, unii curati, altii murdari)pe care tu va trebui sa ii tratezi in mod egal.

| VladimirPutin a răspuns:

Deci 6 ani de medicină e obligatoriu
dacă vrei să te faci chirurg incă 6 și dacă vrei să fi medic generalist la noi in Romania îți mai trebuie 3 ani

| GabyAdicaEu a răspuns:

3-5ani de facultate, treaba urata e ca trebuie sa operezi cadavre si salariu mic, dar treaba ok este ca poti salva multe persoane cu anumite probleme!

| Denisaa95 explică:

Ţin să menţionez că trebuie să prezint această meserie ca şi cum aş lucra în domeniu. Să zic multe lucruri nu doar 2-3 propoziţii. happy