| MădălinaDinu a întrebat:

Heyhappy, am 14 ani, dar treiesc de 7 ani in Italia, iar acum as vrea sa ma intorc in Romania. Multi mi-au zis ca mai bine raman in Italia, pentru ca daca ma intorc in Romania, nu voi merge nicaieri si imi va parea rau etc. Dar vreau sa dau la facultate de limbi straine, avand in vedere ca stiu foarte bine Italiana, iar apoi sa caut de munca ca stewardesa pe la Bucuresti sau Craiova.Sa trec la subiect : am auzit ca daca vin pe clasa a-9a in Romania, profesorii imi vor da un fel de examen, ca cel de pe clasa a-8a, pe care sigur nu l-as putea trece, pentru ca in Romania am facut decat clasa I. Ma gandeam sa vin in Romania in a-10a, credeti ca imi vor da oricum teste? Astept raspunsuri, preferabil de la persoane care stiu despre ce vorbeschappy. Multumesc! ( Scuzati categoria ).

17 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

O intrebare te rog: ce te face sa crezi ca in Romania nu o sa te mai simti singura?

Majoritatea prietenilor din Romania, sunt prietenii care s-au stins. Poate o sa ai doi/trei prieteni. Si tot singura te vei simti.

In general motivul ar fi ca, pe langa faptul ca vii intr-o tara in care nu cunosti atat de multe persoane, va fi si o lovitura culturala, si nu uita, o sa ai un accent si comportament un pic diferit de al celor de aceeasi varsta cu tine.

Dar, inteleg ca tu nu vrei argumente contra venirii in Romania.

Te-as sfatui altfel: stai aici cateva luni, ma gandesc 3-4... Sa treaca euforia din primele luni si sa incepi sa vezi cum este viata prin Romania.

Nici nu realizezi cat de diferita o sa ti se para, fata de ce iti imaginezi ca ar putea sa fie.

Problema nu este Romania sau Italia. Problema este la tine. Personal as verifica inainte sa fac pasul pe care vrei tu sa il faci. E un pas care o sa iti afecteze viitorul destul de tare.

Nu stiu daca in bine sau in rau... Asta doar tu stii.

| MădălinaDinu explică (pentru cristimihailov):

In Romania am prieteni din copilarie, ne comportam parca am fi frati. Am si un iubit, avem o relatie la distanta. Sentimental in Romania n-am probleme. Decat cu scoala. vreau sa stiu cat mai multe. si desii stiu romana si italiana destul de bine cred ca am un viitor in limbile straine. sad daca nu ma intorc in Italia si caut de munca... Dar e o idee buna sa stau cateva luni si sa vad cum este viata acolo. Dar cu banii nu o sa fie problema. parintii mei castiga fiecare 800 de euro pe luna, iar in jur de 500 imi vor trimite mie ca sa ma intretin. Sunt confusa, nu stiu ce sunt, si acest lucru ma deprima... Multumesc pentru raspuns!

| cristimihailov a răspuns (pentru MădălinaDinu):

Buna,

Ca raspuns, uita-te aici: http://www.cnred.edu.ro/. Din meniul din stanga alegi "Recunoastere academica" si apoi mergi pe partea din dreapta pe "studii preuniversitare". Acolo vei avea majoritatea actelor care trebuie depuse.

De asemenea, suplimentar ar mai putea fi de citit: http://www.ziare.com/......var-397518

si asta:

http://www.hotnews.ro/......a-alta.htm

si o idee generala ar fi sa suni la institutia de invatamant la care vrei sa ajungi si sa ceri informatii.

| MădălinaDinu explică (pentru cristimihailov):

Multumesc de raspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai un viitor asigurat in Italia mai ales ca esti de atata timp, si te duci in ROmania la un salariu de ****. daca e alegerea ta, faci cea mai mare greseala a vietii tale, daca e a parintilor sau circumstantele te fac sa mergi din nou in tara, foarte rau asa.

chiar daca te duci in a 10 tot nu o sa stii o iota, o sa faci a 9 iar, daca te lasa sa faci si a 9. mie ca o sa faci a 8 si dupa incepi cu liceu, si crede-ma nu iti doresti sa fii cu 2 ani mai mare ca restul, ca o sa fii batjocorita non stop si o sa vrei sa mori mai degraba daca nu esti o fire puternica.

| MădălinaDinu explică (pentru anonim_4396):

Salariul stewardeselor este de minim 1000 €.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MădălinaDinu):

De unde stii tu sigur 100% ca o sa devii stewardeselor? ai tu locul asigurat? scrie numele tau acolo pe vreun afis? nup. nimic nu e singur in ziua de azi. sa fim seriosi. daca era asa nu crezi ca toata fetele din Romania ar vrea locul ala de munca? gandeste-te la toate inainte sa iei o decizie asa de mare. si eu m-am dus pe info mate ca se manancat matematica informatica si nu e multa lume (in mintea mea ) si sunt "atatea posturi de munca" si acum uite, 40 de oameni se bat pe un post de munca.
abia ai 14 ani, pana termini tu liceul mai e cacalau, plus ca am auzit de ani ca o sa bage euro si in Romania. Imagineazati asta, Italia cand a trecut de la lira sterlina la euro iau bagat in pamant si aici nu sunt salariile de **** ca in Romania, imagineazati acolo cand o sa fie asa ceva. plus ca in 4 ani se pot schimba atatea. nu gandestei prea bine. oricum ai 14 ani. ar trebui sa o faca parintii tai pentru tine nu tu.

| MădălinaDinu explică (pentru anonim_4396):

Sunt multe fete care se bat sa fie stewardese, dar aici in Italia ma simt asa singura incat sunt deprimata. M-am informat pe toate site-urile si cred ca am sanse in acest job avand in vedere ca am facut si un schimb cultural in Cehia. Si daca nu imi merge bine in Romania, ma pot intoarce in Italia la parintii mei si sa-mi gasesc de munca. Dar cum am zis, aici ma simt foarte singura si nu a trecut nici o luna, am 14 ani si nici nu stiu ce sunt, carne sau peste (?). Parintii mei pana acuma m-au sustinut, dar acum chiar ma descurajez. Dar iti multumesc mult pentru raspunsuri, si scuze daca iti iau din timp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MădălinaDinu):

Daca tu crezi ca " cu diploma de liceu din Romania faci ceva in Italia te inseli amarnic. Trebuie sa te gandesti asa " ce o sa iti tina de foame? "prietenii" care crezi ca o sa tii faci in ROmania sau o slujba bine platita in Italia. Sa faci asa 13 14 intre tari nu e bine, treaba ta. Iti strici viitoru cu buna vointa, Sper sa ai noroc si sa iti vina mintea la cap

ps: daca imi luai din timp, numai raspundeam.

| MădălinaDinu explică (pentru anonim_4396):

Pai. parintii mei vor munci in Italia, fiecare cu salariu de 800 de euro, si ma vor intretine... Stiu ca ar trebuie sa fac liceu si facultate aici. asa voi avea mai multe usi deschise. dar apoi nu pot munci in Romania pentru ca nu stiu nici o virgula...

| MădălinaDinu explică (pentru anonim_4396):

Si in plus, aici se vorbeste numai despre persoane care vor sa plece prin Britania sau Germania pentru ca Italia n-are viitor. Si de ce sa nu-mi construiesc un viitor acum cat mai sunt adolescenta in tara mea natala. decat sa ii vad pe toti de-aici care pleaca in strainatate, iar eu sa ma regasesc in dificultate, cand as fi putut pleca in timp... Adica, chiar nu stiu ce sa fac, Italia e tot un fel de Romania, chiar daca nu ma credeti, dar aici sunt din ce in ce mai putine locuri de munca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MădălinaDinu):

"Si in plus, aici se vorbeste numai despre persoane care vor sa plece prin Britania sau Germania pentru ca Italia n-are viitor." aia sunt oameni cu 2 facultati care 5ooo de euro nu ii multumeste, si vor mai mult. iti dai seama ca in orice tara sunt cei care vor sa plece, si din america pleaca in alte parti si din Italia si Germania si tot asa. dar ma "oftica" ca tu pleci mai mult pentru prietenii, plus ca zici ca te vor ajuta parintii tai, iar zic, nu stii 100% sigura ca vor avea acelasi venit de acum in 6 ani, poate pierde munca, poate doamne fereste da peste unu masina, nu stii niciodata. daca nu te bazezi pe un venit al tau e rau asa. mai bine faceai liceu in Italia si facutltate in Romania. diploma din Italia e vazuta mai bine. Oricum, trebuie sa te gandesti bine ce si cum nu doar lasa ca se plateste bine si atat. gandeste-te si la ce nu poti preezice dinainte-

| MădălinaDinu explică (pentru anonim_4396):

Nu pot face facultatea in Romania dupa ce fac liceul aici. imi va fi prea greu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MădălinaDinu):

Mda, acum ma gandeam la asta. oricum ti-am zis, trebuie sa stai sa discuti serios cu parintii tai. nu e chestie de "rezolvat" in 10 minute, trebuie gandita bine, ca e viitorul tau aici. o mica greseala si speli farfurii pentru tot restul vietii. nu zic ca e ceva rau, dar poate vrei ceva mai bine platit.

| CosminC86 a răspuns:

Italia este ultima tara din UE in care as ramane. Hoti, tigani, inflatie, somaj, aglomeratie s.a.m.d. Pana la urma este alegerea ta, oricum, din aia 1000 de euro care-i vei castiga 850 se vor duce pe chirie mancare.

| MădălinaDinu explică (pentru CosminC86):

Multi spun sa ramana in Italia pentru ca momentan sta mai bine economic, dar absolut toti spun ca n-are nici un viitor... asa ca de ce sa nu ma intorc in Tara mea unde am tot sprijinul ca sa-mi fac un viitor acolo, si sa nu cad in groapa cu tot cu Italia? straight face Problema de bani nu se punehappy parintii mei vor ramane in Italia si fiecare are un salariu de 800€, problema banilor nu se pune thinking thinking Multumesc de raspuns!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MădălinaDinu):

Daca Italia e in groapa ce sa mai zic de Romania laughing. oricum alegerea ta. EU am plecat din Romania ca "prietenii" dupa 14 ani aveau pretentii toti sa fie pupati in dos si restul, asa ca la faza cu "prietenii" te inseli amarnic. O sa fii ca fratii mei care isi plang de mila acum ca nu au stat la munca in strainatate si muncesc pentru 10 milioane ca vroiai distractie si prieteni. numai bine!