| Flavius43cn a întrebat:

Hey, Eu îmi doresc să devin pilot de avion, ideea este că eu nu sunt bun la matematica și fizica, dar am alte cunoștințe. Este atât de important sa ști matematică pentru a deveni pilot?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Foarte important. Si asa ceva te costa undeva la 40 000 de euro., examene etc. Cel mai ieftin.
Ginerele meu a avut 14 examene intr-o saptamana.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai doar doua optiuni:
- pui mana serios pe matematica si fizica si le inveti pe rupte pana ajungi sa dai la facultate
-ori iti alegi alta meserie care nu necesita cunoasterea matematicii si fizicii, ceva de toceala: drept, filozofie, educatie fizica si sport, jurnalism, geografie, agricultura, samd

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, este important căci este o profesie tehnică care necesită cunoștiințe avansate în aceste domenii. După cursuri care costă zeci de mii de euro, pe care trebuie să îi ai, bdevii pilot. Dar nu înțelegi nimic la acele cursuti dacă ești zero la mate și la fizică

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai visa cai verzi, pilot, sti ca acolo au salarii mari dar multi piloti mor in accidente cade avionul cu ei din cauza erorii de pilotaj si omoara mii de pasageri, daca nu sti fizica cum vei putea sti ce indică busola? Este un vis scump nu o sa ai zeci de mii de euro sa dai examene si sa i ei atestate ca nu va fi simplu si la scoala de soferi multi pică examenul, dar la avion crezi ca este simplu sa il pilotezi?

| johnnny123 a răspuns:

"nu sunt bun la matematica și fizica, dar am alte cunoștințe"

Ce alte cunoștințe ai? Și cum s-ar aplica aceste cunoștințe în meseria de pilot?

Răspuns utilizator avertizat
| SmartASS123 a răspuns:

Păi cum să nu fie important să știi matematică și fizică dacă vrei să devii pilot de avion? Te crezi cine știe ce? Dacă nu ai cunoștințe solide în aceste domenii, nu o să reușești să înțelegi principiile de bază ale zborului și nici nu o să poți să efectuezi calculele necesare în timpul zborului. În plus, ca pilot, vei avea nevoie de abilități de gândire rapidă și analiză precisă, iar matematica și fizica sunt discipline care te ajută să-ți dezvolți aceste abilități. Dacă nu ești dispus să înveți și să te dedici studiului matematicii și fizicii, atunci probabil că nu ești potrivit să devii pilot de avion.

| bbypm3 a răspuns:

Este necesar, dar important să nu îți schimbi propria decizie doar prin simplu fapt că cei din jur în spun ca este foarte greu sau ca te sperie faptul ca o să dai de matematica si fizica. Tu să îți păstrezi motivația și o sa treci cu bine prin etapele astea. Succes!