| Botoghina_Cosmin_1980 a întrebat:

Ideea e ca de cand ma stiu vreau sa devin pilot de linie, dar ma tot framanta gandul ca sunt la liceu pe stiinte sociale si fac destul de putina matematica si fizica. Intrebarea mea este, am nevoie de multe cunostinte in matematica si fizica? Pot sa ma fac pilot chiar daca am terminat stiinte sociale? Exista cursuri pentru fixarea acestora? Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| wpetterssone a răspuns:

Nu știu ce se dă la admitere, însă la academie se studiază avansat fizica, matematica și engleza, principale, și alte cursuri.
Eu am licență de pilot privat PPL-A. Cursurile teoretice sunt destul de complicate, însă în momentul în care te urci în aeronavă, primele dăți uiți tot ce ai învățat.
După 40 de ore de zbor, frica dispare. Eu zbor o dată pe lună și de două ori pe săptămână vara.

| anais13 a răspuns:

Ai nevoie de multă fizica din ce știam. Poți sa devii pilot dacă termini la socio, dar ai nevoie de meditații la mate și fizica. Și engleza la perfecție, desigur.