| Bianca38 a întrebat:

Hey TP ce ati alege unde sa va duceti la facultate, la București, Cluj-Napoca, Timișoara, din punct de vedere unde ar fi cea mai buna calitate și bun învățământ dar și frumusețea orașului.

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Aly_Jrr_1997 a răspuns:

Cred ca Bucuresti. Din punctul meu de vedere, acolo, profesorii se tin bine de treaba. Stiu asta pentru ca verisoara mea a terminat facultatea acolo si nici nu si.ar fi inchipuit sa fie atat de bine acum. si ca frumusetea orasului... nu mai zic. Pana la urma tot mai bine e in capitala noastra!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Avem in Romania 4 centre universitare foarte mari. Bucuresti, Iasi, Cluj, Timisoara.

Bucuresti se evidentiaza prin oferta de locuri de munca atat dupa facultate cat si in timpul.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Gass93sv):

Asta e doar parerea celor care nu sunt in stare sa faca ceva cu diploma si cunostintele acumulate in facultate

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Gass93sv):

Da chiar asa o fi. Uita te in stanga, in dreapta. Industria IT si cea economica sa nu mai zic de inginerie. E plin de oameni cu facultate care chiar isi pun cunostintele si diploma la munca.

Daca imi zici tu ca sutele de mii de oameni din Romania care au o diploma de facultate, care au invatat ceva si acum pun in practica si au salarii din care isi permit un trai decent au obtinut locul de munca pe spaga atunci esti un mare ignorant.

Eu am o diploma de facultate si pe baza ei si a cunostintelor acumulate m am angajat, la fel si multi dintre colegii mei si la fel si restul de zeci si sute de colegi ai lor... si numeni nu a dat nicio spaga si nici nu s-a culcat cu nimeni.

Prietena mea lucreaza in alt domeniu si a fost prin vreo 4 corporatii mari pana la acest moment. A avut si are sute de colegi care si au obtinut postul prin munca, prin diploma, prin interviuri si teste pe baza celor ce au invatat in facultate. Nimeni nu a dat spaga si nu a luat jobul pe ochi frumosi sau sex.

Sa zici ca diploma de facultate obtinuta pe bune si un efort facut in facultate si in primul an de munca nu te ajuta decat sa fii somer e o mare prostie, si e doar o concluzie trasa dintr o frustrare maxima.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Gass93sv):

E asa. Daca tu crezi ca sutele de firme straine care isi deschid birouri in Romania pentru oameni calificati si care scot profituri imense de pe urma muncii acestor angajati si ar permite sa anagajeze pe ochi frumosi iarasi inseamna ca nu stii ce inseamna piata muncii si porti acesta discutie fara a detine nicio informatie.

Daca tu crezi ca din cateva mii de absolventi anual jumatate sunt someri si cealata jumatate isi gaseste de munca prin nepotisme si alte favoruri sexuale iar nu ai nicio idee despre ce inseamna piata muncii si vorbesti in necunostinta de cauza.

Am terminat o facultate de profil IT si ofertele de munca exista cu duimul, o spun eu si restul colegilor mei, dar mereu exista cate un specimen in domeniul asta care, fiind respins la vreo 2-3 interviuri pe motiv ca era total nepregatit afirma treburi de genul ca facultate te face somer... concluzie trasa din frustarile lui proprii... la fel si in restul domeniilor.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Gass93sv):

Sistemul bugetar nu intra in calcul si nu el sustine economia

| qbNeko a răspuns:

Te sfatuiesc sa gasesti una in Cluj-Napoca! Acolo este si m-ai bine din punct de vedere social. Funda? :3