| PavelLarisaIonela a întrebat:

As vrea sa va intreb ceva dar sa raspunda numai cine stie sigur. Cum se numeste persoana din cadrul politiei ( criminalist, inspector, detectiv, etc ) care investigheaza crima dar are si legitimatie de politist are o arma si intra in "actiune" ( daca m-ati inteles )?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Criminalist (asta este arma sau serviciul) si are un grad (profesional): http://bit.ly/2PpIgNQ
Jandarmii, pompierii si armata au grade militare care sunt altele decat ale politistilor. Corespondenta o gasesti la articolul 73 din linkul ce ti l-am dat.

| PavelLarisaIonela explică (pentru Salontanul):

Deci "jobul" ca sa ii zic asa de criminalist indeplineste tot ce am spus mai sus da?

| Salontanul a răspuns (pentru PavelLarisaIonela):

Da. Asta este denumirea generala: "criminalist". Apoi ce grad are el, este alta treaba si depinde si de complexitatea cazului.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Politist la criminalistica.
Dar de detectiv eu nu am auzit.
Probabil te uiti la prea multe filme americanesti.
Sunt si la noi dar sunt particulari happy
Pielea putei gen,
Le dai bani da nu stii daca rezolva ce le dai tu acolo,
Nu mai scapi de ei, te suna in fiecare zi sa le dai bani de benzina de diurna etc laughing se aboneaza la salariu tau.