| blackwolf906 a întrebat:

Sunt din Republica Moldova si anul viitor, dupa ce termin clasa a 9-a vreau sa aplic la un liceu din România. Ce recomandări de licee aveți pentru Filologie bilingv engleza?

Răspuns Câştigător
| dfsugiopdfiudygh a răspuns:

Am fost și eu exact în situația ta. Îți sugerez să nu te temi să faci o alegere, în sensul că nu are sens să-ți alegi un liceu într-un oraș ceva mai aproape de casă, doar pentru că ți se pare ție că nu vei rezista mult atât de departe. Trebuie să te gândești foarte bine ce vrei cu adevărat și să-ți dai frâu liber, România e mare, orașe multe, mari și frumoase, licee cu carul. Gândește-te că o să-ți petreci 4 ani din viață în acel oraș sau dacă faci și o facultate, mult mai mult timp.
Profilul e destul de ok, dacă îți place româna, istoria, geografia, limbile străine și nu te descurci la științele exacte (matematică, chimie, fizică). Cum a mai spus cineva, în orice oraș există un liceu care e cel mai bun. Tu doar alege-ți orașul. E simplu să cauți informații despre orașe și licee. Eu foloseam Youtube-ul și Google-ul. Oricum, atunci când mergi să aplici, pui codurile liceelor care ți-au plăcut cel mai mult, primele opțiuni vor fi cele la care chiar îți dorești să intri.
Multă baftă! laughing

| blackwolf906 explică (pentru dfsugiopdfiudygh):

Mulțumesc mult de răspuns și îmi pare rău că îl vad de-abia acum (nu am intrat pe acest cont de ceva timp) Anu-l viitor chiar voi tine cont de sfaturile tale.Și dacă am ceva noroc e posibil ca la anul sa am evaluare nationala la engleza in loc de istorie ( se vorbește de ceva timp despre asta și multi profesori ne-au avertizat ca e posibil sa se schimbe ).

| dfsugiopdfiudygh a răspuns (pentru blackwolf906):

Acum 4 ani știu sigur că s-a dat limba străină. E posibil să revină. laughing

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ești bun de tot? Vrei oriunde sau undeva mai aproape de Moldova?

| blackwolf906 explică (pentru sierra1):

Nu am o medie anuala extrem de "strălucită" (8, 36) dar de 3 ani am media 9, 56 la engleza si 9.00 la limba romana. Nu contează unde se afla liceul.

| sierra1 a răspuns (pentru blackwolf906):

în fiecare oraș mare este cel puțin un liceu bun cu Filologie bilingv. Ce să-ți recomand atunci, toată România?

| blackwolf906 explică (pentru sierra1):

De preferat cele din județul Galați. In România unele licee mai vechi pot purta denumirea de "Colegiu"?

| sierra1 a răspuns (pentru blackwolf906):

Nu sunt vechi - sunt BUNE!

| blackwolf906 explică (pentru sierra1):

Scuze daca a sunat puțin cam prostesc întrebarea de mai sus dar in Moldova termenul de colegiu are alt sens. La un colegiu in Moldova pe lângă liceu mai înveți totodată si o specialitate anume si e cu plata

| sierra1 a răspuns (pentru blackwolf906):

No problem!