| Salatăbeof a întrebat:

Heyy! Anul acesta sunt clasa a 8 a și pe viitor mi aș dori să fiu traducător sau profesoară de engleză/geografie. Ideea este că nu știu ce profil ar trebui să urmez pentru a fi pregătită apoi și de o facultate bună. Am înțeles de la profesori că cel mai bine ar fi pe filo intensiv engleză dar liceele de la mine din oraș ce oferă acest profil au media de intrare destul de mare, am dubi că voi reuși să iau o notă bună și la matematică (iau maxim 7, 50)(la română mă descurc mai bine????). Ideea este, pe ce alte profile aș putea să merg pentru a putea ajunge unde îmi doresc?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate ar trebui sa pui mana serios pe carte, daca ai dubii ca vei intra la un liceu bun, fiind un copil mediocru.
Inca mai ai 5 luni pana la examne, d eci invata serios ZILNIC, cate 2-3 ore supliemntare iar sambata si duminica cate 8-10 ore, 5 dimineata si 5 ore dupa amiaza, ca sa iti ridic mediile si sa ai sanse sa intri la un liceu bun.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice profil de filologie.

| dullcat a răspuns:

Buna.Pentru traducator ai nevoie de un nivel ridicat de engleza, deci te sfatuiesc sa alegi profil engleza intensiv, unde in clasa a XI-a ar trebui sa ajungi la nivel C1-C2 daca te tii de invatat.In felul acesta iti va fi mult mai usor la facultatea de limbi straine. Daca nu reusesti sa intri la profilul dorit, atunci descurca-te unde esti, ca dupa liceu sa alegi facultatea de geografie, cu optionalul de modul psihopedagogic.In felul acesta esti pe drumul bun ca sa devii profesoara de geografie.Succes!

| NLS a răspuns:

Daca ratezi cumva filologia, poti merge pe istorie-stiinte sociale, si e aproape acelasi lucru, cu diferenta ca va trebui sa fii printre primii 3 in clasa, daca doresti sa ai sanse de o facultate buna.
La Facultatile de Litere concurenta e mare, nu doar la liceu la profilul de filo.
Insa profilul fiind mai usor, se poate, daca te tii serios de invatat.
(din pacate multi cad in capcana asta- ajung la istorie, observa ca nivelul clasei e "jos", profesorii sunt "intelegatori", ca sa nu spun delasatori, si atunci "se muleaza" si ei pe nivelul general al clasei, chiulit, etc)

Alte alternative nu prea sunt.
Ma rog, ar mai fi pedagogic, daca exista cumva pe acolo (sunt doar cateva in tara), dar profilul acela iti mananca timpul si nervii, deci nu recomand. Proiecte de lectie, practica cu cei mici, etc

Răspuns utilizator avertizat