| LittleNeko a întrebat:

Hi, sunt in a 8 -a si as vrea sa stiu mai multe despre profile, eu as opta pentru stiinte sociale intensiv engleza sau mate info intensiv engleza, la ce nu ma pricep e latina si franceza, ma descurc la mate dar nu-mi place, deci as vrea niste detalii pentru fiecare profil -- ce teze se dau, la ce se da bac, ce ore se fac si ce nu, la ce facultate ma pot da in continuare si cam ce meserie as putea avea - puteti sa-mi dati si parerea voastra despre ce-ar trebui sa urmez.

PS mi-ar placea un profil in care am timp liber, sa nu trebuiasca sa invat in continuu

Multumesc si dau FUNDA pentru cel mai detaliat raspuns

Răspuns Câştigător
| MariPunk a răspuns:

La stiinte sociale, nu prea ai treaba cu latina si franceza. Latina faci doar in a 9a si a 10a. Nici cu matematica nu o sa iti fie greu la 2 ore pe saptamana.Ai si timp liber...acum depinde si de liceu. Teze dai la romana, engleza, istorie si in fiecare an alta materie. A 9a logica, a 10a psihologie, a11a la economie si in a 12a la filozofie. La bac dai tot din astea, numai ca alegi numai una din materiile care le-ai avut in fiecare an, logica, psihologie, economie si filozofie. Plus ca poti in afara de cele 4 sa alegi geografia.

| LittleNeko explică (pentru MariPunk):

Esti singurul care a facut ce i- am cerut, mi-a descris profilul...

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Ai spus la optiuni si mate-info.E unul dintre cele mai de viitor profile, cu cele mai multe aplicatii, atat in prezent cat si in viitor. Spui ca te pricepi la mate, dar nu-ti place.E pacat sa nu aplici ce sti, caci investesti in viitorul tau.Cred ca merita efortul.Cu cat ai mai putin timp liber acum, cu atat vei avea mai mult dupa ce-ti obtii diploma in mate-info.

| NastyVeronia a răspuns:

Neko-chan^^,
ca sugestie, ai putea sa pui in balanta ceea ce ai vrea sa faci si domeniile in care te descurci cel mai bine. Totusi, tine minte ca te poti perfectiona in orice domeniu vrei, daca ai determinarea necesarahappy

Oricum, sigur gasesti pe site-urile liceelor informatiile de care ai nevoie, iar daca nu reusesti nici asa, du-te la un liceu care-ti place si intreaba. Sigur se gaseste vreun prof/elev care sa te ajutehappy