| xyqmii a întrebat:

Imaginati-va ca sunteti un fizioterapeut si vine unu la voi care nu s-a mai spalat de 10 ani sa ii faceti masaj.Ce faceti in situatia asta?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand ala care ajunge la fizioterapie a trecut intai pe la un medic (de familei sau specialist) ca numai un medic iti poate da trimitere la fizioterapie, deci imposibil sa ajunga nespalat, odata ce medicul oricum nu-l consulta daca ajungea prima oara la el.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai 2 variante:
1. ii spui lipsit de rusine, ca nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de tratament; pe usile acestor sali/cabinete, este un regulament in care scrie cum trebuie sa se prezinte pacientul: tinuta, igiena, fara stare de ebrietate, etc.

2. il aburesti ca trebuie sa faca dus cald si sa-si ia haine "fresh" inainte de sedinta, ca sa fie corpul mai relaxat.

Varianta 3 este neprofesionista si dpmdv o greseala, si anume sa taci si sa-i faci procedurile asa, nespalat. M-as gandi la o posibila contaminare sau cel putin deranjare a celorlalti pacienti.
Mai bine alegi varianta 1 sau 2, sau ceri ajutorul coordonatorului (medic sau asistent sef), sa il convinga el ca trebuie sa se spele inainte.

Am lucrat intr-un complex cu baza de tratament, iar o buna parte dintre pacienti (mosnegi) aveau impresia ca daca fac baie normala, se duce efectul procedurilor (bai cu carbon/plante, proceduri electrice, masaj si kineto). Pe usi scria clar ca sunt refuzati pacientii cu igiena precara.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Poate s-a spalat si acum 10 minute, procedura e ca inainte de fiecare masaj sa bagi clientul la dus. Sau asa mi s-ar parea logic si normal.

| MistarGoGu a răspuns:

O masca de gaze + 500 Lei SPOR de duhoare! AI patit-o sau doar întrebi?

| AleAle12 a răspuns:

I-aș explica frumos că există o conduită, înaintea începerii ședinței, fiecare client este obligat să meargă să se spele, pentru a lucra într-un mediu cât se poate de igienic!