| N0name_2827 a întrebat:

Imi puteti spune si mie niste informatii despre: Facultatea De >Drept- drept penal si procedura penala? Adica ce se studiaza, ce meserie pot practica dupa, ceva de genu`. Cei mai seriosi fundawinking!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Fiica mea este la drept --- pe laga ce ai enumerat, face multe altele impotrante de altfel pentru formarea ei profesionala( ca de ex : drept constitutional, drept roman, cod de procedura civ. si penala, etc. ). Cum in orice facultate, exista cursuri "de umplututa"( care nu-ti vor folosi niciodata ) nici fac. de drept nu-i scutita de asta. Dupa licenta, viitorul este incert pentru absolventii de drept care nu au in familie sau prieteni avocati care sa-i ajute "sa intre-n paine"( meserie)--- o mare parte dintre ei vor face alceva decat meseria pentru care s-au pregatit. Altii ( putini! ) se indreapta catre magistratura( dau examen de admitere). Numai bine!