Întrebare recomandată | aura23acp a întrebat:

In ce consta ECDL-ul si la ce preturi se ridica >

12 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Inca un amanunt care nu a fost spus.
Certificatul de competente digitale care ti se elibereaza la bac este valabil 6 luni.
Daca dai ECDL-ul scapi de proba la bac, iar certificatul e valabil toata viata.
Sunt 7 module.
150 de lei taxa de inscriere si 50/modul.
Ti-l recomand! Este un examen foarte, foarte folositor.
Bafta!

| Aazra a răspuns:

E foarte bun!
Uite aici: http://www.ecdl.ro/
Înseamnă asta: European Computer Driving Licence
Este recunoscut în toate ţările şi te scuteşte de proba de bac. Fac şi eu ecdl-ul şi e 500 de lei. Am dat 250 de lei şi mai trebuie 250 în martie dacă nu mă înşel.
Sunt 4 module pe care le faci, apoi optezi la un modul standard dacă doreşti. Plimbă-te pe site-ul ăla şi vei găsi exact ce cauţi.
PS: Dacă îl iei e foarte folositor la angajare şi e bun şi pentru tine deoarece înveţi despre multe lucruri legate de calculator.

| Razvanelrazvii a răspuns:

ECDL-ul te ajuta la proba de bac, il poti da acum si la bac nu mai ai treaba cu el. La scoala mea, pretul inscrierii este de 137 lei, si la fiecare modul trebuie sa dai 50 de lei. Sunt 6 module, adica in total iti trebuie 300 lei. In afara de asta, iti trebuie setul de manuale, care costa 90 de lei, deci TOTAL trebuie sa cheltuiesti cam... 527 lei.

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru Razvanelrazvii):

Voi nu plătiți și examenele?!?!?! Plus că la terminarea cursului se plătește și diploma

| Razvanelrazvii a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Am zis ca trebuie 50 de lei pentru fiecare modul, modul=examen=50 lei -_-

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru Razvanelrazvii):

straight face eu am plătit fiecare curs, apoi fiecare examen

| Razvanelrazvii a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

straight face oricum, stai linistita, fii sigura ca profesorilor le iese ceva de aici... $-$

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru Razvanelrazvii):

Da, normallaughing) îți dai seama că nu-și pierd ei timpul pe gratis. eu am făcut ECDL-ul în urmă cu 2 ani și acum s-a mai ieftinit

| Razvanelrazvii a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

,,s-a mai ieftinit''? atunci cat ai platit tu cand l-ai dat? :/

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru Razvanelrazvii):

M-a ajuns undeva pe la 700 si ceva de lei. happy intreaba-i pe cei care l-au facut mai devreme

| Razvanelrazvii a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Aoleu. aveam de gand sa il dau si eu, dar... mersi de,, incurajari'' laughing

| Raymond1607 a răspuns:

ECDL- European Computer Driving License. Este un examen care se da pe calculator, si sunt 7 examene:
Software
Harware
Microsoft Office Word
Excel
PowerPoint
Access
Internet&Posta Electronica

Daca ai promovat aceste examene cu cel putin 75%, vei primi o diploma care este recunoscuta in toata Europa.

Taxe: la noi in liceu in Arad a fost: 150 lei inscriere + 50 lei/examen (7 examene = 350 lei)

Este de folos aceasta diploma deoarece calculatoarele sunt viitorul, si poti ajunge la administrarea unui site, sau la diferite agentii, in birouri pentru administrarea unor baze de date etc. care este bine platit.
In plus nu mai trebuie sa dai proba de bacalaureat din acest capitol.