| Bobyxx a întrebat:

In ce consta examenul de admitere, la facultatea de psihologie?
( logic este ca trebuie sa inveti psihologie pentru examen ) Dati-mi, va rog, cateva detali.

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Stii sigur ca admiterea este pe baza de examen? In general la facultatea de psihologie este pe baza de dosar ( adica 50% media de la bac si 50% media anilor din liceu sau 100% media de la bac - dar criteriile dosarului diferea in functie de univesritate dar mai ales daca universitatea este privata sau de stat).
Incerca sa te uiti pe site-ul universitatii unde vrei sa aplici la facultatea de psihologie sa vezi in ce consta admiterea la acea facultate, si daca este tip examen, o sa ai si bibliografie ( adica de unde sa inveti si ce sa inveti pentru examenul de admitere).

| leecea a răspuns:

Este nevoie de examen sigur. E 50% media de la BAC si 50% nota de la admitere. Ptr examen trebuie sa inveti din cartea de psihologie din clasa a10-a vreo 40 de pg. Uita-te pe site-ul facultatii ca iti zice acolo exact ce capitol.

| metalhead999 a răspuns (pentru leecea):

Eu m-am uitat pentru cea din Iaşi şi am văzut că trebuie doar media anilor din liceu şi cea din BAC.. Fără examen de admitere...

| leecea a răspuns:

La Cluj e nevoie de examen sigur si banuiesc ca si la Bucuresti.