| jjijnbbhfsrt a întrebat:

In curand termin a 12-a si inca nu stiu la ce facultate sa ma duc.Ai mei vor sa merg la drept, dar eu ma gandisem la Comunicare si relatii publice(desi nu sunt prea convinsa). Voi ce parere aveti? Trebuie sa subliniez faptul ca termin filologia

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Decizia îţi aparţine: www.alegefacultatea.ro
Multă baftă.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Si sora mea a vrut sa faca muzica, dar taica-meu a facut-o de a dat la poli. Si mai tarziu a facut ea si conservatorul. Daca facea din prima conservatorul, nu se chinuia atat la poli si ar fi terminat si consu' cu 10 ani mai repede. thinking
Parerea mea, fa ceva ce-ti place, dar sa fi sigura ca si iti va folosi. Si trage tare si pe limbile straine, germana, engleza, poate chiar si maghiara, se poate sa-ti foloseasca mult. happy

| cristianpopa a răspuns:

Fa ce iti place. Chiar daca inseamna si sa NU faci facultate. Au fost, sunt si vor fi intotdeauna oameni fericiti, impliniti, bogati care nu au facultate. Unii nici liceu. Succese!

| 16.laura.16 a răspuns:

Neaparat sa mergi unde iti place nu unde vor ceilalti, chiar daca e vorba de parintii tai.
Fa-ti un test de alegere a carierei sau vorbeste cu psihologul din scoala ta.
Nu uita: 50% ce iti place- 50% ce poate fii util pentru viitorul tau!

| scarly86 a răspuns:

Pai daca mergi la drept trebuie sa fii foarte bun in domeniu, sa ti iei baroul si sa ai ceva pile si bani sa reusesti cate de cat in romania.comunicarea in schimb este o alegere mai fericita daca vei profesa in afara unde esti platit foarte bine.

| Criss1105 a răspuns:

Pai nu stiu ce sa iti zic dar cel mai bine ar fi sa te duci undeva unde sa iti placawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limbi straine. Ar fi bine, cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la o facultate pe care a mai facut-o cineva din familie, sau unde exista posibilitatea sa te ajute cineva sa te angajezi dupa ce termini.Asta e cel mai important lucru : ce faci dupa ce termini! Dreptul e o scoala grea nu se castiga bani din prima ( trebuia inca doi ani daca vrei avocatura, trebuie talent si multa pregatire, judecator sau procuror e infinit mai greu, notar nicio sansa!).
Nu te imbata cu apa rece. N-are rost sa faci un lucru cu acre n-ai nici in clin nici in maneca si apoi sa te angajezi vanzator/are sau chelner/ita.

| liongirl a răspuns:

Buna!`Iti spun din inima chestia asta:nu te lua dupa parinti pentru ca mai tarziu s-ar putea sa regreti alegerile altora pe spatele tau.Nu crezi ca trebuie sa faci ce iti place tie si ce ti-ar putea aduce destui bani pentru a trai?
Sper ca te-am ajutat!`winking

| sofia_1672 a răspuns:

Eu sunt la drept la id si imi place foarte tare pacat ca nu sunt la zi.alege si u care crezi ca o sa_ti fie de folos pe viitor. daca as mai avea varsta ta m_as duce la academie, asta chiar e super tare si esti sigur ca o sa ai o slujba pe viitor.bafta