| giulyPrinCopaci a întrebat:

In ultimul timp nu ma mai intereseaza scoala, nu imi fac temele si iau note din ce in ce mai mici.Ideea e ca pana acum luam doar note mari, eram prima din clasa, la toate testele ma descurcam excelent, nu aveam nici o problema.Pana anul acesta, cand profesorii au devenit mai severi si au inceput sa puna note mici din orice prostie.Asta m-a determinat sa imi pierd motivatia, pentru ca oricat de mult ma chinuiam sa invat, sa raspund la ore cat mai bine, sa tratez materiile cu seriozitate si constiinciozitate, profesorii gaseau mereu ceva gresit si scadeau nota.In primul semestru, de exemplu, am dat test la istorie din niste lucruri pe care nu le invasem si ma jur ca cea mai mare nota a fost 6! Ma pregatisem pentru testul ala, am citit lectiile de multe ori, si tot ce am putut sa scot a fost un 5.Nota asta m-a facut sa-mi fie lehamite si de scoala si de toti profesorii care predau in ea.Si asta nu a fost singura nota rea.Am mai luat note mici, la fel, in conditiile in care invatasem si ma pregatisem inainte de test.Profesoara de biologie mi-a pus 9 pentru ca am gresit 2 cuvinte in tot testulNu ma plang, pentru ca mien u mi-a afectat media, dar mi-a fost extrem de ciuda ca nu am luat 10 doar din cauza ca am schimbat 2 cuvinte(sinonime cu cele din lectie). Astia vor sa invatam mot-a-mot. Pur si simplu mi-am pierudut orice motivatie de a invata si de a ma implica, fiindca mi-am dat seama ca nu are rost.In primul semestru, atitudinea mea nu se schimbase cu nimic.Incepusem clasa cu dreptul, imi dadusem seama de pretentiile profesorilor si am incercat sa ma conformez, dar foara rost.Sunt perfect constienta ca imi fac rau cu mana mea, dar nu sunt motivata in nici un fel sa ma redresez. Ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| oanamaria a răspuns:

Nu imi vine sa cred. Mie mi se intampla exact acelasi lucru!
Ai aici o colega de suferinta si te inteleg mai bine de cat crezi.
Berbecul de geogarfie, de la care am luat revistele terra mai bine de doi ani, in fiecare luna, pune intrebari tampite, e nebun.de exemplu, la resurse te intreaba perspectivele ce privesc energia solara cand nici macar nu ne-a predat asta.Ne intreaba definitia la o chestie inainte sa ne-o predea.De unda sa stim asta?! Mi-a pus 7, primul 7 din tot liceul si mi-a stricat toata media liceala! Mi s-a intamplat o chestie urata si la chimie, apoi la geogra iar.au innebunit profii astia.ne pune sa invatam ca la reala cand sunt la socio-umana.si eu m-am saturat de scoala! ma bucur ca m-am descarcathappy. las ca de la anul scap de chimie fizica bio si latinalaughing s nu te lasi batuta sub nicio forma, nu notele conteaza, ci ceea ce stii.Eu nu ma consider de 7 la geogra, ca sunt altii cu 8-9 care nu stiu unde e China,?! si nu glumesc. cel mai mult urasc nedreptatea, dar n-ai ce face.Am plans prea mult, si poate crezi ca exagerez, dar cand stai si inveti si stii tot si cineva isi bate joc de munca ta, n-ai cum sa suferihappy

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| 16.laura.16 a răspuns:

Daca vrei, poti.
Gandeste-te ca e viitorul tau in joc, asa ca trebuie sa iti cauti din nou motivatia si sa nu te lasi influientata de micile probleme.Hai sa ti dau un exemplu, eu in clasa a 9 luam numai note mici, abia am reusit sa scot media 9 dar m-am mobilizat, am evoluat si am ajuns sa reusesc sa scot si 10 pe linie.
Succes!

| oracoluldindelphi a răspuns:

Sa te muti la alta scoala unde profesorii se ocupa mai mult de elevi si sa inveti la fel de mult ca pana acum.
http://oracolul.net

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu ai ce să faci.
Începi şi tu să-ţi dai seama că de fapt şcoala nu e totul şi că nu e nici pe departe motivantă.
Eu m-am prins de asta prin clasa a VI-a şi uite că tot am terminat liceul şi am ajuns la facultate deşi nu am fost motivat să fac şcoala pentru că mi-era lehamite de ea.
Încearcă să te implici în activităţi extraşcolare (cercuri de orice fel) sau chiar să lucrezi ceva şi astfel faci şi bani şi te simţi şi mai motivată.
La mine a funcţionat.

Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da giuli as putea spune sa te straduiesti un pic mai mult sa stai o zi pe saptamana sa inveti la toate materile e destul si vei fi ca anul trecut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cred ca nu ar trebui s dai inapoi.am si eu o probema asemanatoare.siii mama imi spune ca orice nota voi lua nu trebuie s ma descurajez. iar eu asa am facut. chiar daca am luat note miki nu m am descurajat din contra acum am chef s invat sin ce din ce mai mult si mai bine.si parca a ajuns s imi placa scoala. Ceea ce tie ti ar trebui ar fi niste incurajari pentru ca asa am patit si eu. o s vezi ca iti revii. pup

| andreutza_4015 a răspuns:

Eu cred ca scoala nu este asa de importanta dar atunci cand inveti bine trebuie sa o ti tot asa indiferent cat de greu tiar fi.eu am invatat bine din cls1 ia racum cat as vrea sa nu mai invar invat bde rusinea profesorilor pentru ca eu sunt cea mai buna de la mine din clasa si imi lace sa spun asta.si sincer a inceput sa imi placa scoala fiindca am observat cxa dfara scoala nu faci nimic.ASA CA RDAGA GIULY PUNE MANA SI INVATA SI AI SA VEZI C A SE POATE. NU CONTEAZA DACA MAI EI SI CATE UN 9 CA NIMENI NUI PERFECT. DACA VREI SA VB MAI MULTE ASTA ESTE ID MEU:andreea_98_sweet