| MrPeanut a întrebat:

In ultimul timp nu ma mai intereseaza scoala, nu imi fac temele si iau note din ce in ce mai mici. Ideea e ca pana acum luam note bune, eram printre primii din clasa, la toate testele ma descurcam relativ bine. Pana anul acesta, cand profesorii au devenit mai severi si au inceput sa puna note mici din orice prostie.Asta m-a determinat sa imi pierd motivatia, pentru ca oricat de mult ma chinuiam sa invat, sa raspund la ore cat mai bine, sa tratez materiile cu seriozitate si constiinciozitate, profesorii gaseau mereu ceva gresit si scadeau nota. Mai inainte, de exemplu, am dat test la geografie din niste lucruri pe care nu le invasem si ma jur ca nota a fost 4! Nota asta m-a facut sa-mi fie lehamite si de scoala si de toti profesorii care predau in ea.Si asta nu a fost singura nota rea.Am mai luat note mici. Pur si simplu mi-am pierudut orice motivatie de a invata si de a ma implica, fiindca mi-am dat seama ca nu are rost.In primul semestru, atitudinea mea nu se schimbase cu nimic.Incepusem clasa cu dreptul, imi dadusem seama de pretentiile profesorilor si am incercat sa ma conformez, dar foara rost.Sunt perfect constient ca imi fac rau cu mana mea, dar nu sunt motivat in nici un fel sa ma redresez. Ce as putea face?

1 răspuns:
| MrPeanut explică:

Inainte de vacanta am dat teza la mate. Inainte ne-a ascultat, stiam aproape tot. Cand sa dam teza ne muta in spate profesoara ca cica sa nu copiem. Eu nu vad prea bine din ultima banca, i-am si spus si pur si simplu a zis ca nu o intereseaza.