| zadarlacanul a întrebat:

-Întrebare serioasă! Ştie cineva că se poate câştiga bani, lucrând cu internetul, aşa cum văd multe reclame, ori este pierdere de vreme? Am motive să câştig urgent! Mulţumesc TPU.

2 răspunsuri:
| Kanghu a răspuns:

Exista multe metode de a castiga bani pe internet. Iti explic aici 3.

1. PTC

Aici ideea este simpla... sa-ti dau un exemplu. Eu caut sa imi fac reclama la website. Dau de situl x care imi ofera oferta : sa ii dau 10 dolari pe 100 clickuri duse catre sit-ul meu. Eu accept oferta. Astfel ei plaseaza reclame pe situl lor si te pun sa dai click. Tu vei primi 1 cent ei vor primi 10. Profitul este de 9 centi pe click-ul tau, pentru ei.

Pare putin, nu?
De fapt tu poti aduce asa-zisi "referali". Le dai un link daca se inregistreaza de pe el, ei devin referali tai. Pe majoritatea sitelor bux iei 0. 5 centi pe clickul lor (nu se scade de la ei, e bonus). Astfel daca tu ai sa zicem 100 de referali si sunt 4 reclame pe zi,
4 centi iei de la clickurile tale, 100 * 4 = 400 / 2 = 200 centi.
200 + 4 = 204 centi pe zi. 2 Euro.

Asta depinde de site. Unele platesc putin, unele mult, unele au reclame putine, unele reclame multe, etc.

Majoritatea au o suma de cashout(suma la care iti poti scoate banii). Banii iti sunt platiti prin contul PayPal ( iti poti face unu, nu e greu si nu necesita nimic, banii ii poti scoate cu cardul sau cu contul sa daca faci cumparaturi pe net, poti plati direct cu paypalu)

2. Adsense

Metoda asta este tot cu reclame doar ca castigi mai mult insa presupunand si putin efort marit.

Iti faci un site/blog, cu continut atractiv. Pui niste reclame pe el. Daca persoanele vin si apasa pe reclame tu castigi bani.
Suma variaza pe click. De obicei cam 14-17 centi vin, daca ai ghinion chiar 1 cent (foarte rar) sau daca ai noroc suma poate trece chiar de 1 euro.

Un blog gratuit iti poti face aici:

www.blogspot.com Ti se da si o optiune adsense, iti faci cont pentru adesense si pui reclame pe blog. Poti alege combinatiile de culori de reclame, etc.

3. Freelancering

Aceasta metoda este tot legata de metoda 1, insa mai buna, mai eficienta si cu profit mai mare. Sa vedem.

Freelanceringul este un fel "munca" doar ca aici seful tau nu iti este sef decat o perioada de timp.

Intri pe un site de free-lancering si vei gasi oferte de la multi angajatori. Aici presupune cateva cunostinte. Se cauta pentru orice adaugare video-uri pe youtube, cunostinte programare, sau chiar nu legat de informatica. Pretul il discutati intre voi, la cat sa te plateasca etc.

Uite un site de free-lancering:

http://www.freelancer.com/

| bestialu96 a răspuns:

Pai da dar...depinde eu ma ocup de gaming
hostez diferite servere recunoscute de samp, cs, wow...
si bani se aduna si se impart iar si mie imi revine o parte
+ ca ma ocup de site-uri si forum...

dar daca esti muncitor 4 life
fa un site...www.Drumuri-si-poduri.ro
pune poze... fa un contract cu site-uri recunoscute din Romania sa iti faca reclama...si cam asa

dar din gaming...castigi bine orice varsta poti sa ai dar sa ai si scule(pc, otherhardware)