| AndreeaBlack a întrebat:

Key Hey...La ce profil trebuie sa merg pentru a deveni politista? happy happy

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numai cu liceul nu devii politista, este necesar sa urmezi Academia de Politie (pentru ofiteri) sau o scoala de agenti de politie (pentru subofiteri).
La liceu este bine sa urmezi un profil de filologie sau stiinte sociale, te va ajuta la admitere.

| Adry05 a răspuns:

Filologia e cea mai indicata pentru Academie. Se axeaza pe materile care-ti trebuie acolo la admitere iar pentru proba sportiva te pregatesti in particular.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există Liceu de Poliţie!
Deci, poţi să te înscrii la ORICE liceu, să termini 12 clase, să promovezi BAC-ul şi, apoi, te poţi înscrie la o Şcoală ( postliceală ) de Agenţi de Poliţie ( pentru subofiţeri ) sau la Academia de Poliţie ( pentru ofiţeri ).

SINGURA Academie ( facultate ) de Poliţie este la Bucureşti - vezi linkul :
http://www.academiadepolitie.ro/

Mai sunt 2 Şcoli de agenţi de Poliţie :
* La Câmpina - http://www.scoalapolitie.ro/

* la Cluj - http://www.scoalapolcj.ro/

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Este PREFERABIL să te înscrii la un liceu cu specializarea de Filologie sau Ştiinţe Sociale happy

| OnuOnulică a răspuns:

La nici unul laughing
Nu conteză profilul din liceu...contează să faci facultatea!

| GoldandSilver a răspuns:

Iti recomand profil uman pentru ca vei da admiterea la istorie, engleza si romana. Dar nici profilul real nu strica pentru ca este un profil foarte bun. Mult succes!