| Adw a întrebat:

La ce materii se dă examen pentru a intra la facultatea de subofițeri in cadrul armatei?

Răspuns Câştigător
| Comandorul a răspuns:

Eu stiu ca este o scoala de subofiteri la Pitesti. Or mai fi si altele, dar nu m-am interesat. Cursurile dureaza un an, si apoi vei termina cu gradul de sergent. Automat iti vor asigura ei loc de munca intr-o unitate militara. Repartitia nu stiu cum se face, dar cu putin noroc poti nimeri in orasul tau, sau prin apropiere astfel incat sa faci naveta. La subofiteri se studiaza in principal "militarie", deci nu vei avea treaba cu materii ingineresti sau alte lucruri facute prin scoli. In principal instructie, si cateva cursuri despre diferite lucruri, depinzand de arma aleasa. Este o scoala simpla, frumoasa, bazata in special pe practica.

6 răspunsuri:
| Comandorul a răspuns:

In primul rand este scoala de subofiteri, nu facultate, pentru ca faci doar un an. Se da examen la matematica si la fizica, dar la un nivel foarte scazut. Cu putina deprindere, nu vei avea probleme.

| Adw explică (pentru Comandorul):

I-mi poti da mai multe imfomatii despre aceasta scoala? In ce localitate pot sa o urmez? Daca pot sa-mi gasesc imediat dupa terminarea scolii loc de munca?

| Adw explică (pentru Comandorul):

Avand in vedere ca admiterea e asa usoara, iar cursurile dureaza doar 1 an, cred ca si salariul e pe masura. Am dreptate?

| Comandorul a răspuns (pentru Adw):

Ei bine depinde acum ce asteptari ai. Salariile sunt totusi mai mari decat ale celor ce muncesc la patron. Uite, spre exemplu, cunosc plutonieri care ajung si la 30 de milioane salariul, depinde de functie. Pentru inceput, ca sergent, vei primi undeva la 1600 RON, poate chiar mai mult. Totul depinde de specializare, de cat de priceput vei fi. Nu este nimic batut in cuie.

| Adw explică (pentru Comandorul):

Pentru inceput un salariu in jur de 1500 RON m.ar multumii. Cu conditia ca locul de munca sa fie in orasul meu. Dar probabil ma voi putea transfera ulterior. Multumesc de ajutor, iar daca voi avea alte nelamuriri iti voi lasa un mesaj.

| Comandorul a răspuns (pentru Adw):

Eu stiu ca este o scoala de subofiteri la Pitesti. Or mai fi si altele, dar nu m-am interesat. Cursurile dureaza un an, si apoi vei termina cu gradul de sergent. Automat iti vor asigura ei loc de munca intr-o unitate militara. Repartitia nu stiu cum se face, dar cu putin noroc poti nimeri in orasul tau, sau prin apropiere astfel incat sa faci naveta. La subofiteri se studiaza in principal "militarie", deci nu vei avea treaba cu materii ingineresti sau alte lucruri facute prin scoli. In principal instructie, si cateva cursuri despre diferite lucruri, depinzand de arma aleasa. Este o scoala simpla, frumoasa, bazata in special pe practica.