| adrianpetrican a întrebat:

Lucrez la o companie de prelucrare mase plastice si am ars doua motoare la un granulator. Granulatorul costa 50000 euro. Poate sa ma dea afara?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Motoarele ar trebui sa aiba protectii: atat electrice, cat si mecanice si de acces, avand menirea sa apara impotriva dwefectarii (arderii) motoarelor si impotriva accidentarilor.
Daca tot s-au ars motoarele, atunci pot fi oua variante:
1. Motorul s-a ars in timpul functionarii sau cand s-a incercat punerea lui in functiune. In acest caz n-a functionat protectia electrica a motorului (eroare de proiectare sau a service-ului care-l intretine).
2. Motorul s-a ars din cauza unei interventii facute de tine, la parte electrica. In acest caz TU trebuie sa suporti consecintele, adica repararea /schimbarea motorului (NU al intregului utilaj! ).

| cristi202 a răspuns:

Poți fi sigur de asta. Se vor teme că o poți face din nou. Nu vor vrea sa mai riște

| cristi202 a răspuns:

Cred că totuși depinde și de cum ești văzut. Daca ai un trecut acolo, nu ești proaspăt angajat, minim 5 ani, care sa nu mai fi fost pătat, daca ești indispensabil, adică se găsește greu om să te înlocuiască, ai mai avea ceva șanse să ramii. Dar pentru asta trebuie sa fii printre cei mai buni de acolo, și ce s-a întimplat sa fie doar un accident.

| Violleta2022 a răspuns:

Wow...binenteles ca te pot da afara si chiar iti pot impune plata acelor aparate care le-ai defectat tu.

| sierra1 a răspuns:

Dacă e din prostia ta, nu numai că-ți face vânt dar poate mai și plătești una-alta

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si nu doar atit, te da afara dar trebuie sa platesti ăia 5000 de euro ca din vina ta s-a ars, ai pus-olaughing Succesuri

| helpforyou a răspuns:

Pentru incompetenta desigur. Asta daca si este vina ta.

Nu ne-ai spus motivele pentru care s-au ars motoarele. Lasi sa se inteleaga ca tu esti vinovatul.

| IceRope a răspuns:

Da.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Dacă s-ar dovedi că s-au ars motoarele din cauza ta, eu te-aș da afară. Poate s-au ars că erau prea vechi. Sau poate subdimensionate, ai dat prea multe detalii ca să se poată da un răspuns fără echivoc.
Zici că a pus cineva cablul aiurea… Asta nu poate să ardă motorul. Eventual arde niște siguranțe, sau declanșează niște întreruptoare, dar motorul nu are de suferit. Să nu fie o manevră, se vrea să te zboare, și caută motive.
În al doilea rând, mașina e 50, 000, dar motorul e doar o componentă a ei. Un BMW poate să coste 50 de mii, dar dacă se arde electromotorul, reparația nu costă cât toată mașina.
Nu știu ce granulator e ăla, dar îți garantez eu că orice motor electric ar avea, mai mult de 1500 nu are cum să coste.
Baftă

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Erată: NU ai dat prea multe detalii ca să se poată………

| adrianpetrican explică:

Cineva a pus cablul de alimentare si a intrat la cureaua care invarte melcul avela unde toaca plasticele si a tocat cureaua cablul