| anonim_4396 a întrebat:

Mai am un an si termin clasa a 12 -a - si as dori sa ma angajez pe un salariu bunicel -- da nu stiu unde sa ma angajez -- ce locuri de munca sunt bine platite? eu ma gandeam sa fac niste cursuri de ospatar dar nu-s? deci ce sfaturi imi dati?

Răspuns Câştigător
| IonuţR1995 a răspuns:

Pai, tu spui (in comentarii) ca nu ai sta pe un salariu de 10 milioane (1000 ron), pai ca un debutant poti fi platit si mai "prost". Trebuie sa incerci de jos. sa capeti experienta pentru o eventuala promovare (vorbesc in mare, nu de ospatarie). Ca ospatar, nu-ti trebuie cine stie ce curs, trebuie sa stii sa faci mise-en-place, cum sa debarasezi, cum sa te comporti. etc. Dar unele restaurante nu prea bine cotate, cauta si picoli (ajutor de ospatar) care nu sunt cine stie ce platiti, dar macar prinzi experienta (fara un anumit curs). Iar ca ospatar poti lua si spaga. Deci te mai salvezi...
Eu te sfatuiesc sa dai si te carnet, ca asa ai o variatie mai mare de locuri de munca... delivery man, etc.

Mult succes la bac.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara nicio calificare nu stiu cat de bine platit vei fi... doar minimul de economie, cel putin la inceput

| Daniel_Dan_1997 a răspuns:

Nu-i problema fac calificare dar vreau sa stiu ca nu lucrez pe un salariu de 10 milioane )))

| suntserios a răspuns (pentru Daniel_Dan_1997):

Nu, probabil o sa lucrezi pe un salariu de 12 milioane, daca tu ai impresia ca faci un curs de ospatar sau ceva si pe urma iti pica banii din cer, te inseli amarnic