| Mordecai91 a întrebat:

Merita sa te faci profesor de istorie in Romania? Vreau sa stiu daca sa dau la facultatea de istorie sau nu. Exista sanse sa prinzi loc in oras?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Glumești!
La Istorie loc în oraș prinzi doar dacă ești "frate" cu ISJ-ul și/sau directorul.
În ultimii ani nu au scos deloc posturi viabile ( 4 ani și peste ) în majoritatea județelor din țară la concursul de titularizare.
Ai o șansă să ocupi, undeva pe la țară ca suplinitor, un post cu viabilitatea de 1-2 ani. Să te titularizezi intern pe el pe durata viabilității postului. Apoi după ce aduni un teanc de hârtii să te poți transfera pe un post în oraș.
În toate etapele de mai sus șpaga are o mare importanță ( hotărâtoare pot să spun ).
PS
Mai sus am zis un teanc de hârtii. Să traduc: participarea la conferințe naționale și internaționale, publicații cu ISBN, rezultate la concursuri și olimpiade, proiecte educaționale etc. Da de unde în școlile de la țară cu veceu'n curte.
Un profesor dedicat meseriei și muncii la clasă nu are timp pentru astfel de activități. Iar cu elevi de la țară rezultate la olimpiade........canci!
Să fii iubit!

1 răspuns:
| Anca32 a răspuns:

Exista șanse sa prinzi un loc pentru ca nu e asa mare bătaie pe locuri. Ideea e ca orice lucru merita încercat