| CastraveteMuratCuHerpes a întrebat:

Momentan pentru admitere la facultate conteaza si media din clasele 9-12? sau doar bacul?

Răspuns Câştigător
| madb a răspuns:

BA NU! Sunt clar facultati la care conteaza! De ce ii dai asa raspuns daca nu esti informata? http://rocateo.ubbcluj.ro/ro/admitere.htm uite primul exemplu de pe Google! Chiar daca e hotararea din 2009 a ramas la fel pana in momentul de fata! Si repet...sunt multe multe facultati private la care admiterea se baza 50% media 9-12 + 50% media de la Bacalaureat!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La nici o facultate nu conteaza media claselor IX-XII ci numai media de la bacalaureat.
In prezent admiterea se face prin examen, teste, concurs de dosare sau un mix din acestea, fiecare facultate are dreptul sa-si reglementeze forma de admitere. Daca vrei sa stii exact cum se face te uiti pe site-ul oficial al facultatii respective, la Admiterea 2013.

| Ioandelasal a răspuns (pentru madb):

Este adevarat ce spui, ma luasem dupa ce a fost anul trecut si fara sa verific schimbarea legislatiei.

| madb a răspuns (pentru Ioandelasal):

BA NU! Sunt clar facultati la care conteaza! De ce ii dai asa raspuns daca nu esti informata? http://rocateo.ubbcluj.ro/ro/admitere.htm uite primul exemplu de pe Google! Chiar daca e hotararea din 2009 a ramas la fel pana in momentul de fata! Si repet...sunt multe multe facultati private la care admiterea se baza 50% media 9-12 + 50% media de la Bacalaureat!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Revin la raspunsul meu si imi cer scuze ca l-am gresit in parte, neverificand daca s-a schimbat legislatia si luandu-ma dupa ce a fost anul trecut.
Potrivit Ordinului MEN nr. 3544/2013, citez:
"ART.12.(1) Media generală minimă de admitere la studii universitare de licenţă, de master şi de doctorat nu poate fi mai mică decât 5 (cinci) sau decât un număr minim de puncte echivalent.
(2) Media generală de admitere se calculează ca medie aritmetică sau medie ponderată a notelor obţinute la probele examenului de admitere.
(3) La calculul mediei generale de admitere la studii universitare de licenţă şi de master pot fi luate în considerare notele de la probele de bacalaureat, media de la bacalaureat, licenţă şi/sau notele din anii de studii, după caz, conform metodologiei proprii.
(4) Mediile generale/Punctajele generale obţinute de candidaţi la admitere sunt valabile pentru stabilirea ordinii de clasificare numai la instituţia de învăţământ superior la care aceştia au candidat, în conformitate cu metodologiile proprii de admitere.
(5) Ordinea de clasificare rezultată în urma admiterii va fi utilizată şi pentru repartizarea locurilor finanţate de la bugetul de stat, acestea revenind celor mai bine clasaţi candidaţi din fiecare domeniu.
(6) Metodologiile proprii de admitere ale instituţiilor de învăţământ superior trebuie să prevadă criterii de departajare a candidaţilor, inclusiv în cazul mediilor egale obţinute la examenul de admitere, astfel încât să nu se depăşească capacitatea de şcolarizare stabilită, conform prevederilor legale în vigoare."
Potrivit alin.(3) se poate lua in calcul si media anilor de liceu.

| danidni a răspuns (pentru Ioandelasal):

2020 cineva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru danidni):

Daca vrei sa afli cum este organizata admiterea la o facultate atunci trebuie sa te uiti pe site-ul oficial al respectivei facultati, fiecare poate avea reguli proprii, mai ales in acest an.

| Incarcare a răspuns:

Conteza media din clasele 9-12. Media generala dintre ele + bacul, iar daca e nevoie la admitere la unele facultati mai trebuie sa dai si niste examene in plus

| ElenaSA a răspuns:

Depinde de facultate.Fiecare are critetii proprii de admitere.La altele medie generala din anii de liceu plus media de la bacalaureat, la altele se da admitere.

| AAALEXAAANDRUUUUU a răspuns:

Din pacate doar bacul

| madb a răspuns:

Depinde de facultate! La unele ex UMF CLUJ nu se ia in calcul nici media 9-12 nici media de la Bacalaureat ci doar nota de la examen, la altele (de obicei cele private cu admitere pe baza de dosar) iau in considerare media 9-12 + media de la Bac. Gasesti la facultatea pe care ti-o doresti aceasta informatie!