| anonim_4396 a întrebat:

Nu sunt hotarat in ce voi face in viitor desi ma gandeam la chirurg cardiovascular sau regizor.Cam de asta sunt atras acuma.Intrebarea este ce liceu ar trebui sa urmez si pe ce materii trebuie sa ma axez pentru a ma perfectiona intr-una din ele?

3 răspunsuri:
| DDoctorita a răspuns:

Chirurgia si lumea filmului sunt doua domenii total diferite!

Ca sa ajungi regizor, trebuie sa incepi de mic in lumea teatrului, e o alta lume aparte... Oricum, nu se stie niciodata.

Ca sa ajungi la chirurgie, iti pot da mai multe indicatii pentru eu sunt in ''lumea asta''. Trebuia sa faci liceul de sanatate sau stiintific. Dai bacul si admiterea la facultate din Biologie, Fizica, Quimie sau Matematica.

Odata intrat la Facultatea de Medicina, sunt 6 ani de zile, dupa care trebuie sa dai un examen care se numeste M.I.R., odata luat examenul, cuc at ai nota mai mare cu atat iti poti alege ce specialitate vrei, in cazul tau Chirurgie cardiovasculara.=)

| lorelayilynn a răspuns:

Decide te ce vrei sa faci pana imbatranesti. Daca poti sa faci acel ceva zilnic, daca te va implini. Gandeste te la care dintre cele 2 domenii ai putea excela. Liceul este irelevant, important e ceea ce vei face in facultate. Totusi, trebuie sa inveti f mult, note mari etc. Pana atunci, daca te decizi, la medicina- invata super bine la: bio, chimie. Iar la actorie nu stiu exact pe ce trebuie sa te axezi (nu vreau sa te induc in eroare). Sunt sigura ca in sinea ta stii ce vrei cu adevarat sa faci. Asculta ti vocea interioara.

| Taz_Edy_1997 a răspuns:

La medicina din cate am vazut, la chirurgie trebuie sa stii anatomia si in somn...asa ca ti-ar trebui sa te axezi pe stiintele exacte, adica: matematica, chimie, biologie si fizica, toate acestea se leaga intre ele si ca sa stii la una trebuie sa stii la cealalta ceva