| Jublie a întrebat:

OK, a inceput si in cazul meu nebunia cu liceul. Din toamna o sa merg...si inca sunt indecisa ce profil vreau. Eu as dori pe viitor sa ma axez pe afaceri sau psihologie; ar fi potrivit filologie intensiv engleza? As vrea un profil unde sa fac multa limba straina (vreau sa plec din tara), si cat mai putina fizica (sunt paralela). Deci?
Si sa-mi spuneti cate ore se fac de fiecare la filo intensiv engleza. Multumesc

Răspuns Câştigător
| stefi_1794 a răspuns:

Da bineinteles ca ar trebui sa alegi filo intensiv engleza. se fac 4 ore de engleza( daca alegi bilingv engleza se fac 6 ore, dar nu toate scolile au bilingv) si se fac 2 ore de fizica, dar avand in vedere sa este filo profesorii nu au sa se axeze atat de mult pe aceasta materie

6 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Pe langa filo mai este si profilul stiinte sociale, care seamana mult cu filo, adica se pune baza pe o limba straina dupa cum vrei tu, chiar dai teza la engleza si la bac la fel, adica engleza, romana, isto/geograf si de ales 1 dintre logica/psiho/filozof si eng dupa cum am zis mai sus.Nu faci multa fizica, doar o ora pe saptamana, iar pe masura ce trec anii vei face din ce in ce mai putine ore ce tin de profilul real.Numai bine!

| Rill a răspuns:

Poti urma filologia, si ar fi potrivit cel cu intensiv engleza. O limba straina te va ajuta destul de mult, iar engleza e cea mai potrivita, parerea mea. Nu stiu cate ore se fac la filo intensiv engleza thinking Dar gandeste-te si ce facultate vrei sa urmezi mai departe, la filologie faci matematica pana in clasa a10-a happy Succes :*

| MadnessCaffe a răspuns:

Daca vrei psihologie du-te la Filologie.Eu sunt la Filologie si fac 2 ore de franceza, 3 de engleza 1 de latina.Pe intensiv nu stiu presupun ca mai mult.

| elena_3173 a răspuns:

Pai daca vrei psihologie, cred ca stiintele sociale ar fi mai indicate.

| Llillium a răspuns:

Ai putea incerca stiinte-sociale. E un profil destul de usor, unde matematica, chimia, fizica si alte materii din astea nu iti dau prea multe batai de cap.Profilul s-s e ideal pentru cei care vor ca pe viitor sa devina avocati, psihologi, etc.

| Still a răspuns:

Serios?! Filologia e pentru exprimar iar in afaceri se cam utilizeaza purtatorul de cuvant. Eu zic sa mergi pe altceva, un liceu cu filiera economica sau ceva asemanator. happy