| anonim_4396 a întrebat:

Filologie sau stiinte sociale? puppy dog eyes Daca,de exemplu,termin liceul pe stiinte sociale pot da pe urma la Academia de Politie? happy
Sau ce pot urma pe viitor daca "merg" pe stiinte sociale?hee hee
La filo sincer nu prea imi convine pentru ca se pune prea mult accent pe limba latina straight face si consider ca o limba straina (respectiv engleza sau franceza) se poate invata si de unul singur!
Deci, niste pareri? happy

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Filologia unii spun ca ar fi un profil mai usor, adica inveti mai putin si daca nu vrei "sa te tii de scoala" ai sanse aici. Bineinteles doar putini gandesc asa, dar ti-am spus ca sa stii. (Nu e universal valabil ce am zis, deci, si e doar parerea mea si impresia formata din ce am auzit.)
In general, daca mergi la profil uman iti limitezi destul de mult posibilitatile pe viitor.
Oricum, daca mergi pe filologie, APOI urmezi facultatea corespunzatoare poti deveni jurnalist, traducator, profesor, sociolog, jurist etc.
Diferenta dintre stiinte sociale si filologie cred ca e ca la filologie se pune aceent pe limbi straine si limba romana, iar la stiinte sociale pe istorie si civica (asa cred).
Psibilitatile pe viitor sunt aproximativ aceleasi la ambele.
Daca te ajuta uite aici intrebari asemanatoare cu a ta:
http://www.tpu.ro/......si-voturi/
http://www.tpu.ro/......stea-doua/
http://brainly.ro/tema/131058
http://www.ziaruldeiasi.ro/......ceu~ni4mom
Eu as zice totusi sa iei in calcul si stiintele naturii pentru acolo ai cele mai multe posibilitati pe viitor si materiile sunt destul de echilibrate, spre deosebire de restul: la filo faci vreo 5 ore de romana si la stiinte sociale la fel, la mate-info faci cam 6 ore de mate deci, eu cred ca stiinte ale naturii e cea mai buna varianta in general. In plus, nici nu te impiedica sa faci Academia de politie.
Bafta indiferent de alegere!

| gingergirl1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi,adevarul e ca la inceput de clasa a8a am vrut la stiinte ale naturii pentru ca vorba ta,ai mai multe optiuni, cei mai multi aleg medicina, bineinteleswinking Faza e ca eu cand vad pe cineva ranit sau daca vad sange mi se face rau, deci clar lesinam inaintea pacientului laughing Plus de asta nu prea imi plac materiile de baza de la stiinte: chimia(trebuie sa o mananci "pe paine" daca vrei sa faci facultatea de farmacie), biologia, fizica si matematica tongue
Eu din clasa a5a am fost buna la romana(nu am avut nota mai mica de 7 niciodata), imi place si istoria si invata foarte repede o lectie de cateva pagini (si avantajul meu e ca retin imediat anii) si de asta m-am orintat spre profil umanwinking Stiu ca optiunile sunt mai limitate dar decat sa fac ceva ce nu imi place 4 ani de zile si sa ma chinui sa trec clasalaughing mai bine asa tongue

| anonim_4396 explică (pentru gingergirl1):

Daca la romana esti mai buna pe partea de gramatica, si retii si anii foarte repede cred ca ti s-ar potrivi mai bine stiintele sociale. Daca iti place partea creativa la limba romana si esti mai "artista" cred ca mai bine mergi la filologie. Am observat ca, de obicei, la filologie se duc multi copii care au inclinatii artistice, dar nu vor sa mearga la profil vocational. La stiinte sociale se duc copiii care au aceleasi calitati (talent la limba romana, inclinatie spre sociologie si istorie, limbi straine) dar au o minte mai logica nu artistitica.
Nu te cunosc, deci de aceea, cred ca mai bine i-ai intreba pe parintii tai sau pe diriginte si i-ai ruga sa te sfatuiasca.
Apropo, din raspunsul tau am inteles ca ai terminat deja clasa a 8-a, deci ti-ai ales profilul, oricum, nu?

| SaraDundee a răspuns:

Sincer, mai bine te duci la filo si poti sa faci Academia de Politie indiferent de ce liceu termini pentru ca o sa dai un examen pentru a intra acolo.