| GrianXYZ a întrebat:

Ok, in primul rand, zi frumoasa tuturor!
Am si eu o intrebare, de fapt, mai multe, legate de liceu si facultatea de actorie. Pentru a da la o facultate de actorie, la liceul, trebuie sa am un profil anume? Daca da, care este acela? Si dupa ce termin liceul si iau bacul cu brio, pot da la o facultate de actorie direct in America, Londra?
Daca nu, si termin o facultate de actorie in Romania, mai pot face vreo facultate de un an in America, Londra? Dupa ce termin facultatea de actorie, cum imi gasesc un agent? El imi face rost de casting-uri? Rog seriozitate, multumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu poti sa dai la o facultate de actorie din lume, pentru ca, nu ai sanse.
Ideal este sa faci o facultate aici si sa te afirmi local, putand sa folosesti scena romaneasca, ca o trambulina pentru occident.
Nu uita ca engleza este vitala in cazul asta, pe care trebuei sao inveti la perfectie: vorbit cu aceentul american, fluent, coerent, scris si citit la perfectie.
Intre timp, poti invata limba romana si engleza la perfectie, apoi sa iei BAC-ul si sa ajungi la UNATC, dupa care, daca esti foarte bun, ai sanse sa ajungi si prin occident.

11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu iti trebuie liceu de actorie, dar e un avantaj.
Ca sa intri la UNATC in Bucuresti trebuie sa demonstrezi ca ai talent in domeniul asta, se dau probe de admitere si daca ei vad ca nu esti facuta pentru asta nu o sa te accepte. In plus e concurenta mare. E o facultate foarte buna, asa ca indiferent ce liceu faci, sa te pregatesti serios pentru admitere. Dupa ce termini facultatea de obicei ai sanse sa te angajezi la teatru, unde salariul e mic. Daca vrei sa joci in filme, seriale etc nu prea ai unde laughing sunt putine si actori mai vechi si cu pile.

E greu sa faci facultatea in alta tara. Nici nu ai idee cat de scumpa e. Daca parintii tai nu sunt bogati, nu ai cum sa te duci acolo.

| GrianXYZ explică (pentru Bondarel99):

Nu imi permit, stiu cat de scumpa e o facultate acolo. Dar, daca e sa absolv UNATC la Bucuresti, pot obtine cumva un master la Royal Academy of Dramatic art sau Kalamazoo din America, Londra? Pentru ca in Romania, nu poti trai cu actoria. Doar in America, Londra si alte tari de origine americana. Apropo, tot nu m-ai lamurit cu agentul. Daca dupa ce termin UNATC, obtin un master sau platesc direct din buzunar la RADA, dupa ce o termin, adica inca un an de zile, cum imi gasesc un agent si care este treaba lui?

| Bondarel99 a răspuns (pentru GrianXYZ):

Daca te faci remarcat in facultate (gen sa ai 10 pe linie) poti sa obtii o bursa in strainatate, chiar si master (dar mai greu). Pentru studentii care nu sunt de 10 masterele in strainatate se platesc intotdeauna.
Daca vrei sa fii actor in strainatate nimeni, dar absolut nimeni nu iti cere diploma, trebuie doar sa le arati ca ai talent. Majoritatea actorilor de la Hollywood nu au facut nici macar vreun curs de actorie inainte sa ajunga faimosi deci treaba cu RADA sau ce vrei sa spui tu acolo uit-o. Agent poti sa iti iei si acum laughing nu asta e probleme, trebuie doar sa ai bani sa il platesti, dar il tii degeaba daca nu iti face rost de castinguri. De fapt tot ce poate el sa faca e sa iti caute un anunt de casting, anunt pe care oricine poate sa il gaseasca pe net laughing asa ca agentul e cea mai mica si cea mai inutila problema pentru un absolvent de actorie. Nu inseamna ca daca ai agent ai si de lucru.

| GrianXYZ explică (pentru Bondarel99):

Pai multumesc pentru sustinere... Sebastian Stan a ajuns la Hollywood si la inceput a fost doar un simplu roman ca noi toti.
Intrebarea e cum a studiat facultatea de actorie in New York? Cu bani?

| Bondarel99 a răspuns (pentru GrianXYZ):

Bineinteles, a avut bani.
Si tipul ala, Bromania, a facut facultatea de regie parca in America si s-a intors in Romania dupa ce a cheltuit o gramada de bani. Poate nu a reusit sa isi faca o cariera acolo.

| GrianXYZ explică (pentru Bondarel99):

Da...dar, in actorie trebuie sa ai si noroc. Deci, daca reusesc sa intru la UNATC, sa-l termin cu niste note aproape de 10, ma pot duce direct in America, Londra pentru a-mi face rost de un agent sau mai degreaba de un casting?

| Bondarel99 a răspuns (pentru GrianXYZ):

De obicei studenții foarte buni primesc burse in străinătate. Dar trebuie sa ai note foarte mari (e greu la facultate sa iei note mari, trebuie sa dedici mult timp), sa arați ca ai talent și sa te implici in tot felul de proiecte. Succes!

| GrianXYZ explică (pentru Bondarel99):

Iti multumesc ca ti-ai ocupat o mare parte din timpul tau ca sa ma ajuti pe mine, trebuia sa-ti dau tie funda. In orice caz, ai discord, Facebook, skype? Unde mai putem schimba o vorba?

| Bondarel99 a răspuns (pentru GrianXYZ):

Cu placere. Nu am studii in domeniu, nu stiu ce alte sfaturi as putea sa-ti mai dau.

| GrianXYZ explică (pentru Bondarel99):

Nu sfaturi, mai vorbim si noi asa. Esti de treaba!

| Yurisa a răspuns:

Poti face orice facultate, indiferent de profilul la care esti, doar sa vrei, sa poti si sa inveti