| Hypnotic a întrebat:

Deci am niste nelamuriri in privinta liceului/facultatii.

Daca ai terminat liceul la profil studii sociale si iei BACul cu brio, mai trebuie sa platesti pentru facultate SAU esti trimis direct la o facultate dorita? Depinde, sau cum?

Daca ajungi la o facultate X poti sta in camin pe gratis sau trebuie sa platesti? Depinde iarasi ce facultate e cu pricina?

Dupa ce termini o facultate cu diploma intr'un anumit domeniu, poti incerca sa aplici la o facultate din alta tara? Preferabil Marea Britanie, America, Canada, tari in care se vorbeste engleza? Personal am o mare stiinta in, ale englezei' si vreau sa ma axez pe ea. Cum merge mecanismul asta, al, emigrarii' in alte tari la facultate?

Deasemenea, ce viitor poti sa ai in Romania daca exista foarte putine joburi (mai ales in Suceava) si majoritatea - 90% cer experienta?

1 răspuns:
| SarcasmBoy a răspuns:

Dupa ce iei Bac-ul, te inscrii la o facultate daca doresti. Daca e facultate de stat si prinzi loc la fara taxa, nu platesti e logic dar daca nu prinzi loc ..platesti si cam orice facultate se plateste!
Da poti incerca sa aplici si in strainatate dar si acolo se plateste, nimic nu e gratis.iar in tara nu prea ai viitorul asigurat avand in vedere situatia de acum in care somajul e in crestere alarmanta.