| AleAlexandra03 a întrebat:

Pe măsură ce un consumator consumă unități suplimentare dintr-un produs, ce se întâmplă cu unitatea totală?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar nu stii ca daca o sa consumi ceva dintr-o cantitate vei avea mai putin?
Sau n-ai auzit de zicala ca nu se poate si cu gura unsa si cu slanina intreaga?

| darrio2007 a răspuns:

Scade. In functie de cat consumi.

| johnnny123 a răspuns:

Crește.
Asta se întâmplă când consumi din ceva, nu?

| StoicAnalysis a răspuns:

O sa creasca la inceput, daca ultima unitate marginala este mai mare decat 0, dar daca consumul de unitati suplimentare creste, la un moment dat, unitatea totala va scade, findca ultimele unitati suplimentare vor fi negative.