| Deeautza_8647 a întrebat:

Pentru cursurile de stewardesa iti trebuie diploma de bacalaureat? ^^

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Exista 3 scoli de pregatire pentru insotitorii de bord, autorizate de catre Autoritatea Aeronautica Civila Romana(AACR):
* "Scoala Superioara de Aviatie Civila"(SSAvC) – Bucuresti
* "Carpatair Flight Training "– Timisoara
* "Fly Level" – Bucuresti

Pentru inscrierea la cursurile organizate de acestea, conditia detinerii unei diplome de bacalaureat este specificata doar la una, respectiv SSAvC--- celalalte doua, nu au aceasta conditie!
Vezi confirmarea in link-urile:
http://www.aviationacademy.ro/eng/?p=128
http://flylevel.aero/news-en/797/
http://www.carpatairtraining.ro/ro-ro/cursuri/insotitoridebord.aspx

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Bineinteles ca iti trebuie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles, cine crezi ca angajeaza o stewardesa fara bac?

| OoBunnyoO a răspuns:

Da.

| LifeIsColour a răspuns:

Hei,desigur.Indiferent de compania aeriana pentru care aplici, vei avea neaparat nevoie de diploma de bacalureat.Nu ti se cer in schimb studii superioare, deci nu ai nevoie de facultate.De asemenea, trebuie sa cunosti cel putin 2 limbi straina, insa la unele companii limba engleza cunoscuta la un nivel avansat este suficienta.Cat despre scoala de aviatie, nu este obligatorie pentru fiecare companie aeriana.Stiu sigur ca la TAROM trebuie sa fi absolvit cursurile unei astfel de scoli,insa daca doresti sa aplici pentru o companie din Orient,pentru Emirates,Etihad,Qatar de exemplu, ei iti vor asigura cursurile pentru insotitorii de bord, nu va trebui sa platesti nimic, insa va trebui sa fii mai intai acceptata la interviu, iar apoi vei semna un contract de 3-4 ani cu compania respectiva, timp in care vei lucra doar pentru ei. Daca incalci contractul, le vei restitui suma de bani pentru cursurile de insositori de bord.Numeroase informatii vei gasi pe site-ul atasat la finalul comentariului meu.Este o meserie dificila, care cere multe sacrificii, prezinta atat avantaje, cat si dezavantaje.Domeniul este unul complex, trebuie sa fii cat mai bine informata si pregatita pentru a face fata unui interviu care poate dura chiar si 3 zile, deci cu siguranta informatiile pe care le vei gasi pe acel site iti vor fi utile.

http://www.cumajungistewardesa.ro/
Sper ca te-am ajutat!