| Dearky a întrebat:

Pot sa urmez o cariera militara daca nu am absolvit vreo institutie militara?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, dar numai ca soldat si gradat profesionist, respectiv te angajezi ca militar cu contract.

| neutrino a răspuns:

Greu, dar daca esti foarte bun intr-un domeniu, atunci poate ai sansa sa te racoleze cineva sau sa participi la unele concursuri de selectionare. Sunt multi civili, in special cu studii superoare, care s-au angajat in armata.

| Dearky explică (pentru neutrino):

Pai m-am gandit sa fac facultatea de informatica la cluj dupa care sa gasesc un post in armata sau politie daca este posibil

| neutrino a răspuns (pentru Dearky):

Este posibil numai daca vei termina cu medie foarte mare.

| laur3ntziu00 a răspuns:

Da, dar doar ca SGP (asta in armata), in politie nu poti deoarece nu se mai fac angajari din sursa externa.