| Sadop a întrebat:

Poţi fi angajat ca profesor într-o şcoală dacă ai terminat facultatea în domeniu, însă nu ai susţinut examenul de titularizare ( insepcţie la clasă şi probă scrisă?

7 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Nu poti sa predai fara acel examen.Mai sunt si exceptii, cerere mare de profesori la un anumit obiect si atunci se organizeaza o testare speciala dupa concursul de titularizare si subiecte accesibile.Dar ai statutul de suplinitor, deci vei lucra pe o perioada determinata-un an.

| Sadop explică (pentru ElenaSA):

Iar după dacă dai examenul şi îl iei poţi continua la aceeaşi şcoală unde ai fost suplinitor?

| ElenaSA a răspuns (pentru Sadop):

Daca postul este liber, da.Dar el se poate ocupa anterior examenului de titularizare de catre cei care sunt in invatamant prin procedura de trasfer.Bafta!

| Sadop explică (pentru ElenaSA):

Exista pe internet vreun site unde pot vedea daca locurile au fost ocupate si de catre cine? Multumesc de raspuns!

| LucianStroe a răspuns:

Pai logica spune ca inspectia la clasa o poti avea numai daca predai deja la o clasa, si cum sa predai daca nu esti angajat?

| Sadop explică (pentru LucianStroe):

Examenul de titularizare, din câte ştiu eu, se referă la o probă scrisă şi la o inspecţie pe care o susţine profesorul. Adica predă unei clase total necunoscute o oră şi este notat de cădre alţi 2 sau 3 profesori desemnaţi. La asta mă refeream prin inspecţie la clasă, nu la inspecţia pe care o susţine un profesor care dejă predă la acea clasă şi organizează o lecţie deschisă, pentru absolvirea în grad, de exemplu.